Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP zastąpi plastik w kartach tworzywem pochodzącym z recyklingu

PKO BP jest kolejnym bankiem z polskiego rynku, który w ostatnim czasie zdecydował się wprowadzić do oferty karty z plastiku z odzysku

PKO BP poinformował o wydaniu pierwszych przeźroczystych kart kredytowych, wyprodukowanych w 70-proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu butelek wyłowionych z oceanów. Do końca bieżącego roku bank zamierza stopniowo zastępować wszystkie plastikowe karty nowe i wznawiane wersją bardziej ekologiczną, zawierającą tworzywo z recyklingu.

Przeczytajcie także: W mBanku każdą kartę można zamówić bez plastiku

Nowe karty różnią się od tradycyjnych nie tylko tym, że są przeźroczyste, ale i napisem na rewersie "Wykonano w 70 proc. z Ocean Plastic®" wraz z symbolem recyklingu. Zastosowanie maksymalnie 70 proc. tworzywa PET pochodzącego z odzysku wynika ze specyfiki konstrukcji karty i wymagań technologicznych procesu jej produkcji oraz konieczności spełnienia międzynarodowych norm definiujących jakość kart.

Bank PKO jest kolejną instytucją finansową, jaka działa na polskim rynku, która zastępuje plastik w tradycyjnych kartach tym bardziej ekologicznym. Wcześniej informowały o tym m.in. Credit Agricole oraz mBank. Oczywiście działanie takie ma ograniczone znaczenie dla środowiska naturalnego, gdyż ilość plastiku zużywanego podczas produkcji kart jest niewielka w porównaniu np. z ilością tworzywa wykorzystywanego do opakowań. Z komunikatu PKO wynika, że wszystkie karty banku w portfelach jego klientów ważą 50 ton. Dla porównania co roku do produkcji plastikowych butelek zużywa się w Polsce ok. 200 tys. ton tworzyw sztucznych.

Przeczytajcie także: Mastercard rezygnuje z jednorazowego plastiku

A wracając do kart bankowych, to są już dostępne technologie, które umożliwiają całkowite wyeliminowanie plastiku z procesu ich produkcji. Wystarczy zastąpić tradycyjne plastiki kartami wirtualnymi, dostępnymi w aplikacjach mobilnych. Ostatnio o tym, że wszystkie karty można zamawiać w wersji wirtualnej, informował np. mBank. W PKO na razie takiej opcji nie ma. Jest natomiast Blik, którym można płacić zbliżeniowo czy wyjmować pieniądze z bankomatów bez konieczności posiadania jakiejkolwiek karty.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies