Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard zrezygnuje całkowicie z jednorazowego plastiku. Od 2028 roku wszystkie nowe karty mają być eko

Wszystkie nowo wyprodukowane karty będą certyfikowane przez Mastercarda, a także zewnętrznego audytora

Mastercard poinformował, że przyspieszy proces wprowadzania do obiegu ekologicznych kart płatniczych. Amerykańska organizacja chce, by do 2028 roku wszystkie jej karty były eko-certyfikowane. Wiąże się to m.in. z całkowitą redukcją użycia jednorazowego plastiku.

Przeczytajcie także: Płatności od InPostu pojawią się w II kw.

Podmiot zakłada, że od 1 stycznia 2028 roku wszystkie jej nowe, plastikowe karty będą wykonane z materiałów zrównoważonych, w tym tworzyw sztucznych biopochodnych lub pochodzących z recyklingu (np. rPVC, rPET czy PLA). Nowe karty będą certyfikowane przez Mastercarda w zakresie oceny ich składu oraz oświadczeń producenta dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju. Firma zaznacza, że certyfikat będzie jeszcze weryfikowany przez zewnętrznego audytora.

Organizacja płatnicza przypomina, że zainicjowała działania związane z wprowadzaniem do obiegu zrównoważonych kart w 2018 roku za pośrednictwem Mastercard Digital Security Lab. Od tego czasu do jej programu zapisało się ponad 330 wydawców z ponad 80 krajów. Współpracują oni z największymi producentami kart płatniczych (Gemalto, Giesecke+Devrient, IDEMIA) nad zamianą ponad 168 milionów kart na te produkowane z bio-materiałów i surowców nadających się do recyklingu.

Przeczytajcie także: OTOAgent rozszerza ofertę

Mastercard promuje też wprowadzanie wirtualnych kart, które całkowicie eliminują potrzebę oferowania klientom fizycznych instrumentów płatniczych. Pod koniec poprzedniej dekady organizacja zainwestowała w fintech Doconomy, który umożliwia mierzenie śladu węglowego zakupów opłacanych kartą, a niedługo później ogłosiła, że uruchamia Priceless Planet Coalition. To platforma, która ma zjednoczyć działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies