Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
4fund.com już działa. Zrzutka.pl uruchomiła międzynarodową wersję swojego serwisu

Drugą nowością jest udostępnienie błyskawicznych wypłat środków na kartę Mastercard organizatora zbiórki

Ruszył portal 4fund.com, czyli anglojęzyczna wersja polskiego serwisu crowdfundingowego zrzutka.pl. Platforma do zbiórek online jest już dostępna dla internautów w całej Unii Europejskiej, zarówno w zakresie wspierania, jak i tworzenia własnych zbiórek. Z promocją portalu jego twórcy zamierzają jednak wchodzić na kolejne rynki stopniowo – w pierwszej kolejności będzie to Irlandia, a następnie Niemcy.

Przeczytajcie także: Mono zmienia nazwy polskich spółek

O tym, że zrzutka.pl planuje międzynarodową ekspansję, czytelnicy cashless.pl dowiedzieli się już dwa lata temu. A o tym, że do startu coraz bliżej, informowaliśmy w artykule z maja tego roku. Wtedy też okazało się, pod jaką nazwą może funkcjonować globalny serwis.

Wyjście za granicę ma pozwolić platformie crowdfundingowej rozwinąć skrzydła. Jej twórcy przewidują, że polski rynek finansowania społecznościowego skurczy się w tym roku o ok. 10 proc. i będzie wart niespełna miliard złotych. A tymczasem szacowana wartość globalnego rynku crowdfundingu ma osiągnąć poziom 15,5 mld dolarów (ok. 62 mld zł), a do 2027 r. ma urosnąć do 28 mld dolarów (112 mld zł). Czynnikami, które mają zapewnić polskiemu podmiotowi przewagę nad konkurencyjnymi platformami już działającymi w Europie, są brak prowizji oraz szybki czas wypłaty zebranych środków.

– Gracze z tego sektora, także ci najbardziej znani, pobierają wysokie prowizje (zwykle od 5 proc. do 15 proc.), a dodatkowo organizator zbiórki może czekać nawet ponad 14 dni na wypłatę zebranych środków. Zadziwiające, ale ma to proste wyjaśnienie, wszystkie te portale, o ile nam wiadomo, nie posiadają licencji instytucji płatniczej i do zarządzania wszystkimi kwestiami finansowymi oraz KYC/AML [procedurami związanymi z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy – przyp. red.] korzystają ze wsparcia zewnętrznych dostawców usług płatniczych lub instytucji finansowych – mówi Krzysztof Ilnicki, wiceprezes zrzutka.pl. Polski gracz umożliwia zaś sam prowadzenie zbiórek, posiada status instytucji płatniczej i nie pobiera prowizji ani od wpłacających, ani od organizatorów zbiórki. Działa w modelu freemium, czyli pobiera opłaty za dostęp do bardziej zaawansowanych usług dodatkowych (np. wyróżnienia czy reklama).

Przeczytajcie także: PayU sprzedane za 610 mln dolarów

4Fund działa na zasadach dobrze znanych polskim użytkownikom portalu zrzutka.pl. Zbiórkę można założyć na dowolny cel, zgodny z prawem i regulaminem portalu. Wpłaty obsługiwane są przez Mastercard, Visa, Google Pay i Apple Pay. Wypłaty środków dla organizatorów realizowane są zaś od ręki, również w weekendy.

Przy okazji warto odnotować, że usługę błyskawicznych wypłat zrzutka.pl wprowadziła już dwa lata temu – mogli z niej korzystać użytkownicy kart Visa, a rozwiązanie przygotowano we współpracy z operatorem PayU. Dziś zaś poinformowano, że osoby zakładające zbiórki mogą w kilka sekund wypłacić środki na konto powiązane z kartą Mastercard. To efekt integracji PayU z platformą Mastercard Send.

Aby skorzystać z opcji błyskawicznych przelewów na kartę, organizator zbiórki powinien najpierw dodać kartę Mastercard do swojego profilu na zrzutka.pl, podając jej dane i wykonując przelew weryfikacyjny. Dzięki temu dane karty będą przechowywane w bezpieczny sposób przez PayU, a karta będzie mogła służyć do realizacji przyszłych wypłat.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies