Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
PayU sprzedane, choć nie w całości. Izraelski Rapyd zapłaci 610 mln dolarów

Fundusz Prosus wciąż będzie posiadał większą część PayU i skupi się na rozwoju biznesu w Indiach

Fundusz inwestycyjny Prosus, zarejestrowany w Holandii, a należący do południowoafrykańskiej korporacji Naspers, ogłosił sprzedaż na rzecz izraelskiego fintechu Rapyd, części firmy PayU. Chodzi o jednostkę określaną jako Global Payments Organisation. Wartość operacji to 610 mln dolarów, ale na jej finalizację zgodę muszą jeszcze wyrazić regulatorzy rynku.

Przeczytajcie także: Wystartował Blog nadzorczy KNF

Na przejmowaną część PayU składają się biznesy w kilkudziesięciu krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej oraz Centralnej i Wschodniej Europy, w tym Polski (GPO ma odpowiadać za 30 proc. przychodów PayU). W efekcie PayU, które pozostanie w rękach Naspers, skupi się na prowadzeniu działalności na kilku rynkach wschodzących, przede wszystkim w Indiach, gdzie obsługuje ponad 450 tys. sprzedawców.

Rapyd to wywodzący się z Izraela, ale zarejestrowany w Wielkiej Brytanii fintech należący już do grona jednorożców, czyli firm wycenianych na minimum 1 mld dolarów (jak podaje techcrunch.com Rapyd obecnie jest wyceniany na blisko 9 mld dolarów). Firma zajmuje się cyfrowym przetwarzaniem płatności. Przejęcie GPO ma zwiększyć skalę działalności fintechu i pomóc mu zaistnieć na wielu nowych rynkach.

Przeczytajcie także: Barbiemania zagrożeniem dla portfela

Sama transakcja nie jest niespodzianką – jeszcze pod koniec czerwca mogliście przeczytać, że Prosus prowadzi rozmowy na temat sprzedaży PayU. Rapyd już wtedy był wymieniany wśród zainteresowanych przejęciem, a jego rywalem miała być kanadyjska firma z branży płatniczej z siedzibą w Montrealu – Nuvei. Co ciekawe, z nieoficjalnych doniesień wynikało, że na krótkiej liście zainteresowanych przejęciem PayU był też Amazon.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies