Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
KNF cofnął Oney Polska licencję KIP. Zakazał też działalności kilku biurom usług płatniczych, w tym trzem z listy ostrzeżeń

KNF pisze, że w przypadku Oney Polska licencję cofnięto na wniosek spółki

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Oney Polska zezwolenie na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Decyzję tę podjęto na wniosek samego Oney. Jak wskazano w komunikacie, na dzień podjęcia decyzji spółka nie świadczy usług płatniczych.

Przeczytajcie także: 5 nowych spółek szelfowych na liście MIP-ów

Oney Polska jest częścią francuskiej grupy Oney Bank. Oferuje kredyty gotówkowe, ratalne, pożyczki oraz inne formy finansowania, z których korzystać mogą klienci współpracujących z Oney sieci, takich jak Auchan, Decathlon czy Leroy Merlin. Rozwija m.in. aplikację OneyRaty, za pomocą której użytkownicy mogą zdalnie i samodzielnie uzyskać finansowanie na swoje zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Poprosiłam firmę o komentarz w tej sprawie. Jeśli go otrzymam, zaktualizuję ten tekst.

Po wykreśleniu Oney lista krajowych instytucji płatniczych skurczy się do 41 instytucji. Łącznie do tego rejestru trafiło już ogółem 45 podmiotów, ale wcześniej wykreślono BNP Paribas Solutions, Dotpay, a ostatnio Diners Club.

Przeczytajcie także: Ustawa o aplikacji mObywatel przyjęta przez Sejm

Podczas dzisiejszego posiedzenia KNF wydała również decyzje dotyczące kilku spółek prowadzących działalność w charakterze biur usług płatniczych. Zakazała im świadczenia usług ze względu na rażące naruszenie ich ustawowych obowiązków, w szczególności tych związanych z przekazywaniem organowi regulacyjnemu wymaganych informacji o działalności czy potwierdzenia zawarcia umowy gwarancji bankowej lub umowy ubezpieczenia. Decyzje dotyczą spółek: Forex Kantor z Poznania, GT Solar z Krakowa, Net Kantor z Kicina, Walutomax i Walutonet z Warszawy. Warto odnotować, że GT Solar, Net Kantor i Walutonet już wcześniej zostały wpisane przez KNF na listę ostrzeżeń publicznych.

AKTUALIZACJA

Po publikacji tekstu Oney Polska przesłało komentarz:

"W styczniu tego roku Oney Polska złożyło do KNF wniosek o cofnięcie zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Decyzja była podyktowana tym, że Oney Polska faktycznie nie świadczy już usług płatniczych. W 2014 roku zarząd Oney Polska zdecydował o zaprzestaniu wydawania kart przedpłaconych Skarbonka Mastercard, a następnie o jej całkowitym wycofaniu z rynku. W następstwie tych decyzji zostały wypowiedziane wszystkie umowy o kartę z klientami. Od marca 2016 roku Oney Polska świadczy jedynie usługę polegającą na wypłacie pozostałych na rachunku karty środków.

Decyzja KNF z 10 marca 2023 roku o cofnięciu ONEY POLSKA SA zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej jest następstwem wniosku złożonego przez Oney Polska."

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies