Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o aplikacji mObywatel przyjęta przez Sejm. Dowód w telefonie coraz bliżej

Nowe przepisy umożliwią też realizację płatności w apce za usługi świadczone przez podmioty publiczne

Sejm zdecydowaną większością głosów przyjął ustawę o aplikacji mObywatel. Zrównuje ona cyfrowe dokumenty z tymi tradycyjnymi, doprecyzowuje zasady korzystania z e-dokumentów i umożliwia realizację płatności w apce mObywatel za usługi świadczone przez podmioty publiczne.

Przeczytajcie także: Allegro ponownie pod lupą UOKiK

Na temat prac nad nowymi przepisami mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl niejednokrotnie, ostatnio w kontekście przyjęcia projektu ustawy o aplikacji mObywatel przez Radę Ministrów. Zmiany w prawie zakładają m.in., że dokument tożsamości w apce będzie pełnił rolę odpowiednika dowodu osobistego. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie będzie to elektroniczna forma dowodu, ale zupełnie nowy dokument.

Ustawa zakłada też przygotowanie rozwiązania, dzięki któremu jednostki samorządowe, ale też zrzeszenia czy organizacje sportowe będą mogły uruchamiać własne dokumenty w ramach wspomnianej aplikacji (np. karty mieszkańca). Należy się też spodziewać upowszechnienia korzystania z mLegitymacji przez uczniów i studentów czy udostępnienia mobilnej legitymacji osoby niepełnosprawnej.

Przeczytajcie także: KNF wpisał na listę MIP pięć tzw. spółek szelfowych

Podczas prac nad ustawą wprowadzono okres przejściowy dla instytucji finansowych, dzięki któremu będą mogły dostosować procedury wewnętrzne do wejścia w życie nowych przepisów do 1 września 2023 roku. Poprawki wprowadzone podczas prac nad ustawą zakładają m.in. uruchomienie zautomatyzowanego procesu wnioskowania o wydanie dowodu osobistego.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies