Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Posiedzenie KNF: zgoda dla Orlenu na zakup towarzystw ubezpieczeniowych z grupy PGNiG, cofnięcie licencji Diners Club

Komisja wyraziła również zgodę na przejęcie przez Ergo udziałów w towarzystwie ochrony prawnej DAS (będącym w likwidacji)

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o decyzjach podjętych podczas dzisiejszego posiedzenia. Dotyczą one m.in. zmian właścicielskich na rynku ubezpieczeń oraz cofnięciu Diners Club Polska licencji krajowej instytucji płatniczej.

Przeczytajcie także: Kolejna firma pożyczkowa ze statusem MIP

KNF wyraziła zgodę na nabycie przez PKN Orlen udziałów w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych, dotychczas należących do grupy PGNiG. Mowa o Polski Gaz TUW oraz Polski Gaz TUW Życie. Transakcja jest oczywiście elementem głośnego przejęcia na rynku energetycznym, a branża ubezpieczeniowa już od pewnego czasu spekuluje, jak fuzja koncernów energetycznych wpłynie na działalność ubezpieczeniową. Wśród możliwych scenariuszy wskazuje się zarówno rozwój gazowego TUW-u na łonie nowego koncernu (i np. współpracę z wewnętrznym ubezpieczycielem z grupy Orlen, czyli captive'em, zarejestrowanym na Malcie), jak i wygaszenie jego działalności oraz oddanie obsługi ubezpieczeń całego koncernu w ręce grupy PZU.

Drugą zmianą właścicielską, która była przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia komisji, było nabycie udziałów DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej, będącego w stanie likwidacji, przez Ergo Deutschland. Transakcja jest elementem wygaszania działalności DAS w Polsce. Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, grupa Ergo, do której należy DAS, zdecydowała o wycofaniu spółki z naszego rynku w marcu zeszłego roku.

Jak czytam w komunikacie KNF, termin nabycia udziałów w Polskim Gazie przez Orlen oraz nabycia udziałów DAS przez Ergo ustalono na 31 grudnia 2022 r.

Przeczytajcie także: KNF wyraził zgodę na przejęcie Diners Club w Polsce

Jak wspomniałam, na dzisiejszym posiedzeniu komisja podjęła również decyzję o cofnięciu Diners Club Polska zezwolenia na świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Krok ten został podjęty na wniosek samego Diners Club i wynika z zakończenia działalności tego podmiotu w naszym kraju, o czym więcej w tekście: Diners Club. Ku pamięci.

Formalnego zamknięcia doczekała się również sprawa firmy Payment Technology, która ubiegała się o status krajowej instytucji płatniczej. W zeszłym roku KNF odmówiła gdyńskiej spółce przyznania licencji. Podmiot zwrócił się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zanim jednak do tego doszło, Payment Technology zostało przejęte przez Femion Technology. Podmiot ten jest m.in. właścicielem fintechu TryPay, do którego postanowiono przekierować obsługę dotychczasowych klientów Payment Technology. TryPay posiada zaś własną licencję KIP. Payment Technology postanowiło więc wycofać złożony do KNF wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a w konsekwencji komisja podjęła decyzję o umorzeniu postępowania.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies