Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ubezpieczeniowy standard chmury w wersji 2.0. PIU przygotowało aktualizację dokumentu

W nowej wersji uwzględniono m.in. stanowisko KNF wyrażone w odpowiedziach na pytania branży

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała aktualizację standardu chmury dla sektora ubezpieczeniowego. Dokument jest dostępny na stronie PIU. Został uzupełniony o zagadnienia, których zabrakło w pierwszej wersji, o której mogliście przeczytać tutaj.

Przeczytajcie także: KNF: 16 ubezpieczycieli nie dostosowało się do rekomendacji

W uzupełnionej wersji standardu wyjaśniono wzajemne relacje i współzależności między komunikatem KNF zawierającym wytyczne w zakresie przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej a przepisami ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej co do outsourcingu – gdzie jest różnica pomiędzy outsourcingiem ustawowym a tym wynikającym z komunikatu. Zawarto również klauzule umowne, jakie mogą być stosowane w umowach z dostawcami usług chmurowych – jako przykłady do bezpośredniego zastosowania. Zaktualizowano także punkty, w zakresie których KNF przedstawił swoje stanowisko w ramach tzw. Q&A, czyli odpowiedzi nadzorcy na wątpliwości przedstawicieli branży.

W prace nad aktualizacją standardu zaangażowanych było prawie 20 przedstawicieli 15 zakładów ubezpieczeń, przy wsparciu kancelarii prawnych Maruta Wachta i Traple Konarski Podrecki.

Przeczytajcie także: Powstaje system usprawniający wnoszenie opłat za brak OC

A sam standard to zbiór zasad dotyczących przygotowania i przeprowadzenia skutecznego wdrożenia chmury, z uwzględnieniem wymagań prawnych oraz nadzorczych. Jest odpowiedzią na wspomniane wyżej wytyczne KNF. W przygotowanym pod auspicjami PIU dokumencie sprecyzowano m.in., na co zakład musi zwrócić uwagę przy korzystaniu z cloud computingu, jakie zadania, procedury, procesy i analizy powinien przeprowadzić i udokumentować pod kątem przygotowania organizacji do działania w sferze usług chmurowych w odniesieniu do regulacji. Podobne opracowanie dla sektora bankowego, pod nazwą Polish Cloud, przygotował ZBP – dokument również doczekał się aktualizacji.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies