Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP opublikował standard Polish Cloud. Ma pomóc bankom w przejściu do chmury obliczeniowej

Dokumentacja Polish Cloud została opracowana w oparciu o ostatnie wytyczne KNF w sprawie wdrażania w bankach rozwiązań chmurowych

Związek Banków Polskich poinformował w komunikacie prasowym o opublikowaniu standardów wdrożeniowych chmury obliczeniowej w bankach pod nazwą Polish Cloud. O tym, że dokument wkrótce się pojawi, w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać kilka dni temu, m.in. w tekście ZBP prezentuje logo Polish Cloud. Uruchomi też program szkoleniowy dla bankowców wdrażających chmurę. Dokument możecie pobrać klikając tutaj.

Przeczytajcie także: ZBP przygotował standard wdrożenia chmury w bankach

Standard Polish Cloud został opracowany przez grupę roboczą działającą przy Forum Technologii Bankowych ZBP i Radzie Bankowości Elektronicznej. W jej skład weszło ponad 30 banków oraz 40 firm z sektora technologicznego. W pracach Grupy brali także udział Operator Chmury Krajowej, Kancelaria Kochański & Partnerzy oraz firma Accenture. Poszczególne elementy Polish Cloud były też omawiane w trakcie warsztatów z reprezentantami Komisji Nadzoru Finansowego. Liderem grupy był Grzegorz Pędzisz z Idea Banku.

Dokument stanowi kompleksowy przewodnik po procedurach, niezbędnej dokumentacji oraz poszczególnych etapach procesów wdrożeniowych cloud computingu w bankach. Dokładnie opisuje, jakie zadania, procedury, procesy i analizy bank powinien przeprowadzić i udokumentować pod kątem przygotowania organizacji do działania w sferze usług chmurowych.

Przeczytajcie także: ZBP zapowiada przygotowanie wytycznych dotyczących chmury

Zagadnienia znajdujące się w Polish Cloud zostały opracowane na podstawie Komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej z dnia 23 stycznia 2020 roku. Komunikat stanowi zbiór wytycznych, zaleceń oraz wyjaśnień, które mają umożliwić sprawne i skuteczne wdrażanie usług chmurowych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies