Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polish Cloud. Tak nazywa się standard wdrożeniowy chmury obliczeniowej, przyjęty wczoraj przez ZBP

Dokumentacja Polish Cloud uwzględnia najnowsze rekomendacje polskiego nadzoru

Związek Banków Polskich zaakceptował wczoraj ostateczny kształt dokumentacji Polish Cloud. Jak tłumaczy Wojciech Pantkowski z ZBP, Polish Cloud to standard umożliwiający wdrożenie przez banki chmury obliczeniowej w zgodzie z najnowszymi rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie. Dokument zawiera np. sposób szacowania ryzyka związanego z przechowywaniem danych w chmurze, obowiązki usługodawcy zewnętrznego, jakie powinny się znaleźć w umowie zawieranej z nim przez bank, czy opis procedur związanych z przeniesieniem danych.

Przeczytajcie także: Millennium wprowadza agregację kont

Polish Cloud to projekt opracowany pod auspicjami ZBP na podobieństwo standardu Polish API (interfejs komunikacyjny do udostępniania danych klientów w zgodzie z dyrektywą PSD II). W pracach nad Polish Cloud brali udział specjaliści z polskich banków i Operatora Chmury Krajowej a także eksperci firmy Accenture i kancelarii prawnej Kochański i Partnerzy.

Zdaniem ekspertów z kancelarii Kochański i Partnerzy banki z Polski powinny postawić na rozwój usług w oparciu o chmurę obliczeniową, aby móc trzymać w ryzach koszty swojej działalności. Umożliwia to bowiem wprowadzanie nowych usług elektronicznych bez konieczności inwestycji w sprzęt. Pozwala także na tańsze tzw. skalowanie biznesu, a więc np. obsługę rosnącej liczby transakcji bezgotówkowych, liczby logowań do serwisu internetowego czy aplikacji mobilnej. Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej zmniejszyć się może np. liczba awarii regularnie występujących w bankach 10-tego dnia miesiąca, gdy są wypłaty i klienci masowo logują się na konto, by sprawdzić, czy otrzymali już pensje.

Przeczytajcie także: ING będzie sprawdzać zachowanie klientów w internecie

Specjaliści podkreślają ponadto, że korzystanie przez banki z chmury obliczeniowej może pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa systemów elektronicznych. Choć przypadki wycieków danych z serwisów bankowych są na polskim rynku dość rzadkie, to ryzyko ich występowanie wzrośnie wraz z wprowadzaniem przez instytucje nowych usług oraz przy większej skali operacji elektronicznych. Powierzenie przechowywania danych wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym może zmniejszać prawdopodobieństwo występowania zdarzeń niepożądanych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies