Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważna informacja dla sektora krypto. Niemiecki odpowiednik KNF uznał kryptowaluty za instrumenty finansowe

W konsekwencji podmioty takie jak giełdy kryptowalut będą postrzegane jak instytucje finansowe

Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (BaFin, niemiecki odpowiednik KNF) opublikował wytyczne dotyczące statusu kryptowalut. Stwierdzono w nich, że waluty wirtualne to instrumenty finansowe. W oświadczeniu można przeczytać m.in., że "kryptowaluty to cyfrowa reprezentacja wartości, która nie została wyemitowana ani zagwarantowana przez bank centralny lub organ publiczny i niekoniecznie jest powiązana z walutą określoną przez prawo i nie ma statusu prawnego pieniądza".

Przeczytajcie także: Operator BitBay Cash wpisany do rejestru małych instytucji płatniczych

Z przywołanego oświadczenia można się jednocześnie dowiedzieć, że krypto "są akceptowane jako środek wymiany przez osoby fizyczne lub prawne i mogą być przesyłane, przechowywane i sprzedawane drogą elektroniczną".

Warto zauważyć, że te działania są następstwem zmian, które zaszły w poprzednich miesiącach. Od stycznia 2020 roku niemieckie banki i pozostałe instytucje finansowe mogą zarządzać kryptowalutami w imieniu swoich klientów, ponieważ zaktualizowano prawo. Przyjęto przepisy wynikające z kolejnej unijnej dyrektywy AML (dotyczy przeciwdziałania praniu pieniędzy).

Przeczytajcie także: CoinDeal wprowadza darmową kartę debetową

Po wprowadzeniu nowych przepisów niemieckie banki i fintechy wykazały spore zainteresowanie usługami związanymi z cyfrowymi walutami. Do 30 listopada muszą one jednak wystąpić do BaFin o odpowiednią licencję, a do 31 marca wykazać przynajmniej chęć jej otrzymania. Do tego czasu urzędnicy nie zamierzają nakładać sankcji na podmioty, które oferują omawiane usługi. Z informacji podanych przez BaFin wynika, że zainteresowanie licencją jest spore.

Czy oznacza to, że nagle dziesiątki banków wprowadzą kryptowaluty do swojej oferty? Bardziej prawdopodobne wydaje się to, że instytucje te po prostu zabezpieczają sobie taką możliwość na przyszłość. Niedawno giełda Boerse Stuttgart wprowadziła nowy produkt inwestycyjny: 21Shares Short Bitcoin ETP. Narzędziu, które przeciera szlaki w branży inwestycyjnej dla bitcoina, nadano sporą wiarygodność.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies