Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Operator BitBay Cash wpisany do rejestru małych instytucji płatniczych, choć BitBay wciąż jest na liście ostrzeżeń KNF

Dziś polski nadzór do rejestru MIP wpisał spółkę Digigoods z Katowic

Digigoods to operator serwisu internetowego działającego pod adresem bitbaycash.com. Z informacji tam zawartych wynika, że umożliwia on zakup za gotówkę voucherów, które następnie wymienić można na kryptowaluty. Vouchery można nabywać w firmach współpracujących z operatorem usługi. Z mapy na stronie bitbaycash.com wynika, że w Polsce jest 30 takich podmiotów.

Przeczytajcie także: BitBay wynosi się z Polski

BitBay Cash kojarzy się z jedną z największych, o ile nie największą, giełdą kryptowalut w Polsce – BitBay. Z informacji na stronie internetowej giełdy BitBay wynika, że bitbaycash.com to jej nowy produkt, wprowadzony na rynek w marcu 2019 roku. Natomiast w oświadczeniu nadesłanym do redakcji cashless.pl Digigoods dowodzi, że z BitBay nie łączą jej żadne więzy kapitałowe a jedynie znak towarowy, z którego korzysta. Na stronie spółki BitBayPay, której prezesem jest ta sama osoba co spółki BitBay Cash, czyli Patryk Kadlec, widnieje zaś informacja, że obie znajdują się w grupie BitBay.

Warto przypomnieć, że giełda BitBay jest jedną z pierwszych, która na początku 2018 r. trafiła na listę tzw. Publicznych ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. W wyniku działań KNF operator BitBay przeniósł siedzibę z Polski na Maltę a następnie do Estonii. Co ciekawe BitBay znajduje się na liście ostrzeżeń polskiego nadzoru do dzisiaj.

Przeczytajcie także: BitBay ma nowego prezesa

Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj działalności, wprowadzony do polskiego prawa przez jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. MIP-em stać się o wiele łatwiej niż tzw. Dużą krajową instytucją płatniczą. Aby być KIP-em, należy zdobyć licencję – to podstawowa licencja, o którą ubiegają się fintechy. Aby znaleźć się w rejestrze MIP, wystarczy złożyć wniosek i przedstawić wymagane dokumenty. MIP-y mają jednak ograniczenia – mogą działać tylko w Polsce, a ich obrót nie powinien przekraczać równowartości 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies