Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Millennium jako drugi bank w Polsce wprowadza agregację kont. I to aż z sześciu instytucji jednocześnie

Jedynym bankiem, któremu przed Millennium udało się wdrożyć dostęp do rachunków z innych instytucji, jest ING

Jak udało się ustalić serwisowi cashless.pl, Millennium uruchomi dziś testowo dla pierwszych 20 tys. klientów agregację rachunków z innych instytucji. Dzięki temu użytkownicy bankowości elektronicznej Millennium po zalogowaniu na własny rachunek będą mieli dostęp do salda i historii na kontach prowadzonych w innych bankach. Millennium wprowadza agregację rachunków jednocześnie aż z sześciu banków, a więc Aliora, ING, mBanku, Pekao, PKO i Santandera.

Przeczytajcie także: Millennium udostępnił białą listę podatników

Po pomyślnych testach nowa usługa ma być udostępniona wszystkim, zainteresowanym tym klientom. Jak wspomniałem początkowo będą oni mogli tylko widzieć saldo i przeglądać historię transakcji. W późniejszym etapie Millennium planuje wprowadzić możliwość inicjowania płatności z rachunków w obcych bankach, a także ubiegać się o pożyczki w uproszczonym procesie, gdy bank będzie wyliczał zdolność kredytową na podstawie historii płatności na kontach w innych instytucjach. Millennium chce też rozszerzać listę banków, których rachunki będą agregowane w jego serwisach elektronicznych.

Agregacja w jednym miejscu rachunków prowadzonych przez wiele różnych instytucji to jedna z usług, której wprowadzenie było możliwe dzięki dyrektywie PSD II i wdrożonej przez nią idei otwartej bankowości. Dostęp do kont w obcym banku jest możliwy oczywiście po wyrażeniu zgody przez jego użytkownika i musi być autoryzowany w systemie tego banku, którego rachunek chce się dodać do systemu innej instytucji. Wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem interfejsu Polish API, przygotowanego pod auspicjami Związku Banków Polskich.

Przeczytajcie także: W aplikacji Goodie można zamawiać karty płatnicze

Pierwszym bankiem na polskim rynku, któremu udało się wprowadzić agregację rachunków, był ING Bank Śląski. W jego systemie dostępne są aktualnie podglądy kont Millennium, BNP Paribas, Pekao, PKO oraz mBanku. Z otwartej bankowości korzysta już także Alior. Bank ten wprowadził uproszczony proces kredytowy dla klientów innych banków. W jego trakcie może pobrać ich historię transakcji z obcej instytucji, co ułatwia ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies