Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Millennium jako drugi bank w Polsce wprowadza agregację kont. I to aż z sześciu instytucji jednocześnie

Jedynym bankiem, któremu przed Millennium udało się wdrożyć dostęp do rachunków z innych instytucji, jest ING

Jak udało się ustalić serwisowi cashless.pl, Millennium uruchomi dziś testowo dla pierwszych 20 tys. klientów agregację rachunków z innych instytucji. Dzięki temu użytkownicy bankowości elektronicznej Millennium po zalogowaniu na własny rachunek będą mieli dostęp do salda i historii na kontach prowadzonych w innych bankach. Millennium wprowadza agregację rachunków jednocześnie aż z sześciu banków, a więc Aliora, ING, mBanku, Pekao, PKO i Santandera.

Przeczytajcie także: Millennium udostępnił białą listę podatników

Po pomyślnych testach nowa usługa ma być udostępniona wszystkim, zainteresowanym tym klientom. Jak wspomniałem początkowo będą oni mogli tylko widzieć saldo i przeglądać historię transakcji. W późniejszym etapie Millennium planuje wprowadzić możliwość inicjowania płatności z rachunków w obcych bankach, a także ubiegać się o pożyczki w uproszczonym procesie, gdy bank będzie wyliczał zdolność kredytową na podstawie historii płatności na kontach w innych instytucjach. Millennium chce też rozszerzać listę banków, których rachunki będą agregowane w jego serwisach elektronicznych.

Agregacja w jednym miejscu rachunków prowadzonych przez wiele różnych instytucji to jedna z usług, której wprowadzenie było możliwe dzięki dyrektywie PSD II i wdrożonej przez nią idei otwartej bankowości. Dostęp do kont w obcym banku jest możliwy oczywiście po wyrażeniu zgody przez jego użytkownika i musi być autoryzowany w systemie tego banku, którego rachunek chce się dodać do systemu innej instytucji. Wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem interfejsu Polish API, przygotowanego pod auspicjami Związku Banków Polskich.

Przeczytajcie także: W aplikacji Goodie można zamawiać karty płatnicze

Pierwszym bankiem na polskim rynku, któremu udało się wprowadzić agregację rachunków, był ING Bank Śląski. W jego systemie dostępne są aktualnie podglądy kont Millennium, BNP Paribas, Pekao, PKO oraz mBanku. Z otwartej bankowości korzysta już także Alior. Bank ten wprowadził uproszczony proces kredytowy dla klientów innych banków. W jego trakcie może pobrać ich historię transakcji z obcej instytucji, co ułatwia ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies