Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP opublikował standard Polish Cloud w wersji 2.0. Ułatwia wdrażanie rozwiązań chmurowych w bankach

Dokument, który liczy blisko 200 stron, został opracowany pod egidą ZBP i powstał w oparciu o doświadczenia we wdrażaniu chmury w sektorze

Związek Banków Polskich opublikował standard Polish Cloud 2.0. W opinii instytucji to najbardziej kompleksowy i aktualny dokument (liczy blisko 200 stron), dotyczący stosowania technologii chmurowych w sektorze finansowym. Zawiera zbiór praktyk i rozwiązań umożliwiających bankom sprawną migrację systemów do chmury.

Przeczytajcie także: Airbnb zaoferuje ubezpieczenie turystyczne

Niespełna dwa lata temu ZBP informował o opublikowaniu dokumentu Polish Cloud. Opracowała go grupa robocza, w skład której weszli przedstawiciele kilkudziesięciu podmiotów, w tym banków i firm technologicznych. Miał to być przewodnik po procedurach, niezbędnej dokumentacji czy poszczególnych etapach procesów wdrożeniowych cloud computingu w bankach. Dokumentację opracowano m.in. w oparciu o wytyczne KNF w sprawie wdrażania w bankach rozwiązań chmurowych

Na przestrzeni kilku kwartałów w temacie cloud computingu zaszły pewne zmiany – firmy z sektora wyrażają coraz większe zainteresowanie tymi technologiami, a ich przyswajanie przyspieszyła pandemia. Korzystając z dotychczasowych doświadczeń, ZBP, Rada Bankowości Elektronicznej i Forum Technologii Bankowych postanowiły zaktualizować dokument z 2020 roku. A właściwie opracować jego nową wersję, w czym udział brali także dostawcy usług chmurowych i firmy doradcze.

Przeczytajcie także: KNF uruchamia czatbota dla fintechów

Zespół, który aktualizował standard do wersji 2.0 (składał się z ponad 50 osób), pracował na trzech płaszczyznach: aspektów prawnych, szacowania ryzyka oraz wymogów bezpieczeństwa. W efekcie doprecyzowano niektóre definicje oraz charakter i zakres odpowiedzialności dostawcy względem banku, przygotowano ankietę wymagań dla dostawcy usługi chmurowej, ale też opracowano zagadnienia pozwalające ocenić dostawcę usług chmurowych i listę pytań kontrolnych, dzięki którym banki mogą zweryfikować np. kompletność rozwiązań szyfrowania informacji.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies