Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tymczasowe profile zaufane przestają być tymczasowe. Od 17 czerwca podczas wideorozmowy z urzędnikiem można założyć trzyletni PZ

Dotychczas podczas wideorozmowy z urzędnikiem można było założyć tylko tymczasowy profil zaufany, ważny trzy miesiące

Od 17 czerwca profile zaufane zakładane podczas wideospotkania z urzędnikiem będą miały taki sam – trzyletni – okres ważności jak te otwierane w inny sposób. Dotychczas podczas zdalnej rozmowy z urzędnikiem można było założyć tylko tymczasowy profil zaufany, ważny przez trzy miesiące. Jednocześnie termin ważności istniejących profili tymczasowych zostanie wydłużony do trzech lat. A osoby, które są już umówione na wideokonferencję z urzędnikiem, powinny się spodziewać, że od razu uzyskają długoterminowy profil.

Przeczytajcie także: Paszport szczepionkowy już do pobrania

Zmiany te są efektem nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Dzięki nim profile zakładane podczas wideokonferencji nie będą już tymczasowe, ale pełnoprawne. Oznacza to nie tylko wydłużenie okresu ich ważności, ale też np. możliwość samodzielnego przedłużenia tego terminu czy zmiany danych zawartych w PZ.

Dotychczas trzyletni PZ można było założyć na dwa sposoby. Albo całkowicie przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Albo wypełniając wniosek w internecie i potwierdzając go podczas osobistej wizyty np. urzędzie skarbowym, oddziale NFZ czy ZUS-ie. Od 17 czerwca będzie można to zrobić również podczas zdalnego spotkania z urzędnikiem.

Przeczytajcie także: Karta Dużej Rodziny dostępna w aplikacji mObywatel

Tymczasowy profil zaufany został wprowadzony w kwietniu zeszłego roku, aby ułatwić obywatelom korzystanie z usług publicznych w dobie pandemii. Udogodnienie to przygotowano z myślą o osobach, które nie posiadają konta w banku umożliwiającym skorzystanie z tej usługi, a jednocześnie chciałyby uniknąć wizyty w urzędzie czy na poczcie w celu potwierdzenia tożsamości.

Z profilu zaufanego korzysta już prawie 11,3 mln Polaków, a tylko w tym roku założyło go ponad 2,5 mln osób.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies