Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Paszport szczepionkowy już do pobrania. Wkrótce będzie można z niego korzystać za pomocą aplikacji mObywatel i mojeIKP

Z certyfikatu skorzystają osoby zaszczepione, te z negatywnym wynikiem testu na obecność wirusa oraz ozdrowieńcy

W serwisie pacjent.gov.pl pojawiły się informacje na temat Unijnego Certyfikatu Covid (UCC), zwanego potocznie paszportem szczepionkowym. Zaświadczenie to ułatwi podróżowanie po krajach UE, a składa się na nie kod QR oraz unikalny identyfikator, których okazanie może być potrzebne przy przekraczaniu granic. Dokument funkcjonuje w formie cyfrowej oraz papierowej.

Przeczytajcie także: Uniqa wprowadzi nowy portal internetowy

Unijny Certyfikat Covid znajdziecie już teraz w Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce certyfikaty), z czasem pojawi się także w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Urzędnicy przekonują, że można go także otrzymać w formie wydruku w punkcie szczepień (warto zapytać po zabiegu). W przypadku szczepionki certyfikat obowiązuje przez rok. Ozdrowieńcy otrzymają go na maksymalnie 180 dni od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Z kolei osoby testujące się na obecność wirusa mogą korzystać z dokumentu przez 48 godzin, o ile wynik był negatywny.

Nieodpłatne zaświadczenie wydawane jest w języku polskim i angielskim, działa we wszystkich krajach UE, a także Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Dokument zawiera podstawowe dane ułatwiające identyfikację okaziciela. Pobrany z IKP kod QR można okazywać w formie pdf lub skanu. Z informacji dostępnych na stronie pacjent.gov.pl wynika, że UCC może otrzymać osoba, która dostała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Jednak to poszczególne kraje decydują, czy wymagana jest jedna dawka czy pełne zaszczepienie, więc warto sprawdzać obowiązujące regulacje przed każdą podróżą.

Przeczytajcie także: Allegro kończy współpracę z PayPo

Urzędnicy wyjaśniają, że rodzaj podanej szczepionki nie ma znaczenia przy wydawaniu certyfikatów, przypominają też, że UCC nie jest dokumentem podróży i nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Ważność certyfikatu będzie sprawdzana za pomocą aplikacji (dostępna na platformy iOS oraz Android), która umożliwi odczytanie danych z QR kodu. Na koniec warto dodać, że brak certyfikatu nie musi oznaczać niemożności przekroczenia granicy. Jest jednak prawdopodobne, że ułatwi on przemieszczanie się i sprawi, że od podróżnych nie będzie wymagana np. kwarantanna.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies