Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mObywatel bez recept? Funkcje zdrowotne będą rozwijane w nowej aplikacji mojeIKP. Wiadomo, gdzie pojawi się paszport szczepionkowy

Aplikację mObywatel zainstalowano już ponad 2,8 mln razy. Korzysta z niej co czwarty użytkownik Profilu Zaufanego

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej aplikacji mObywatel poinformowano o nowościach, jakie w bliskiej przyszłości powinny do niej trafić. To m.in. karta dużej rodziny, legitymacja emeryta-rencisty oraz tzw. paszport szczepionkowy, o którym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl. Wspomniany paszport powinien się pojawić także w serwisie IKP oraz aplikacji mojeIKP. Ta ostatnia wzbudziła niedawno spore zainteresowanie, ponieważ niejako dubluje niektóre funkcje mObywatela.

Przeczytajcie także: W mPay pojawią się ubezpieczenia komunikacyjne

Na moje pytanie o sens rozwijania dwóch podobnych aplikacji padła odpowiedź, że mObywatel ma pozostać cyfrowym portfelem z dokumentami. Tymczasem mojeIKP stanie się aplikacją "usługową". Powieli ona możliwości internetowego serwisu IKP i umożliwi np. zapisywanie się na wizyty u lekarza. Zdaniem przedstawicieli KPRM rozwijanie tych funkcji w jednej aplikacji byłoby mało praktyczne. Trudno na razie stwierdzić, jak decyzja ta wpłynie na obecność modułu zdrowotnego w mObywatelu. Pozostaje mieć nadzieję, że nadal będą tam dostępne np. erecepty, które podnoszą wartość całego narzędzia.

W dalszej kolejności twórcy chcą wprowadzać do mObywatela m.in. legitymacje branżowe i zawodowe oraz karty miejskie i aglomeracyjne. Przykładem takiego działania jest możliwość dodania do rządowej apki Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, czyli narzędzia do płatności za przejazdy komunikacją miejską w Krakowie i województwie małopolskim. mObywatel powinien też w przyszłości ułatwiać logowanie do większej liczby usług publicznych i szersze potwierdzanie tożsamości.

Przeczytajcie także: Beesafe rozszerza swoją ofertę

Spotkanie dotyczyło zaś przede wszystkim aktualizacji aplikacji mObywatel, dzięki której już teraz można w niej przechowywać bilety na przejazdy pociągami zakupione za pośrednictwem platformy Bilkom oraz w innym serwisie tworzonym przez spółkę PKP Informatyka, dostępnym pod adresem bilet.wielkopolskiebilety.pl. W serwisie cashless.pl mogliście o tym przeczytać w tekście Nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Od teraz możecie w niej przechowywać bilety kolejowe.

Twórcy aplikacji mObywatel poinformowali przy okazji, że zainstalowano ją już ponad 2,8 mln razy (z Profilu Zaufanego potrzebnego do jej aktywacji korzysta ponad 11 mln osób). Dla porównania: w maju ubiegłego roku instalacji było niespełna 1,2 mln. Największym powodzeniem spośród udostępnionych modułów cieszy się ten służący do potwierdzania tożsamości. Do niedawna nosił on nazwę mTożsamość, teraz funkcjonuje już jako mObywatel. Popularne są także mPrawo jazdy oraz mPojazd.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies