Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Rada niby gotówkowa, a chce polskiej karty. Nowy postulat organu działającego przy NBP

Koncepcję budowy narodowej, polskiej karty płatniczej zgłosił jeden z zespołów Rady ds. obrotu gotówkowego, działającej z namaszczenia prezesa Narodowego Banku Polskiego

Dzisiejszy Puls Biznesu donosi, że jeden z kilku zespołów pracujących nad narodową strategią dla bezpieczeństwa gotówki zgłosił postulat reaktywacji polskiej karty płatniczej wraz z lokalnym systemem rozliczeniowym. Miałyby one stworzyć konkurencję dla amerykańskich organizacji takich jak Mastercard i Visa i obniżyć koszty funkcjonowania systemu płatniczego.

Przeczytajcie także: Polska Bezgotówkowa zaprasza na kongres

Postulat nie jest nowy, bo pojawiał się kilka lat temu. Wówczas przeprowadzono wiele analiz, z których wynikało, że tego typu przedsięwzięcie pochłonie ogromne pieniądze, a nie wiadomo, kto ma je wyłożyć. Nie kwapiły się do tego przede wszystkim banki, które wydają karty płatnicze. Postulat wydawał się dodatkowo nieuzasadniony ekonomicznie ze względu na fakt, że Polacy coraz częściej zamiast kartą płacili telefonem. A nad Wisłą triumfy zaczynał święcić system Blik.

Efektem tamtego zamieszania było powstanie fundacji Polska Bezgotówkowa, która finansuje instalację i funkcjonowanie terminali płatniczych. Na koszty jej działania składają się m.in. wspomniane amerykańskie firmy oraz funkcjonujące w Polsce banki.

Przeczytajcie także: Jest projekt ustawy o akceptacji gotówki

Smaczku powrotowi postulatu budowy polskiej karty płatniczej może dodawać fakt, że zgłasza go organ powołany do "obrony gotówki". Rada ds. bezpieczeństwa banknotów i monet ma opracować strategię gwarantującą m.in. powszechną akceptację gotówki. Jak mówi się na rynku, została opanowana przez silne lobby firm żyjących z przeliczania, transportu, zabezpieczania itd. gotówki (ich biznes dużo stracił w czasie pandemii). Sprzyjają mu konserwatywne poglądy prezesa NBP, który ma być pod wpływem tego lobby.

Efekty pracy rady mają być znane jesienią tego roku. Innym z jej postulatów ma być wprowadzenie opłaty surcharge (dodatkowa prowizja od wypłat gotówki z bankomatów). O jej wprowadzeniu lub nie decydują organizacje płatnicze. Co ciekawe jednak ich przedstawiciele nie zostali zaproszeni do udziału w pracach Rady ds. gotówki.

Źródło: Puls Biznesu

AKTUALIZACJA

Po publikacji artykułu biuro prasowe NBP nadesłało wyjaśnienie, które publikujemy poniżej:

Stwierdzenie zawarte w artykule pt. "Walka o gotówkę z kasą w tle" autorstwa red. Eugeniusza Twaroga ("Puls Biznesu", 8.06.2021 r.), że "zespół ds. akceptacji i dostępności gotówki po zebraniu odpowiedzi na kwietniową ankietę opracował na ich podstawie kilka tez, które przedstawi na najbliższym posiedzeniu całej rady (…). Są wśród nich postulaty utworzenia krajowego systemu płatniczego oraz krajowej karty (…)" jest nieprawdziwe. Zespół zadaniowy ds. akceptacji i dostępności gotówki nie pracuje nad utworzeniem krajowego systemu płatniczego oraz krajowej karty i nie zamierza podejmować żadnej z tych inicjatyw. Propozycja takich rozwiązań pojawiła się jedynie w odpowiedzi na kwestionariusz skierowany do zewnętrznych podmiotów uczestniczących w pracach Zespołu i została przedstawiona – informacyjnie – podczas posiedzenia, na którym zaprezentowano podsumowanie wyników ankiety. Obecnie Zespół prowadzi prace analityczne i nie wypracował jeszcze żadnego stanowiska w zakresie rozwiązań, które będą rekomendowane Radzie ds. obrotu gotówkowego.

Rada ds. obrotu gotówkowego, organ opiniodawczo-doradczy przy Zarządzie NBP prowadzi prace nad projektem Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego, mającej na celu zapewnienie obywatelom powszechnej akceptacji i dostępności gotówki. Projekt Strategii zostanie przygotowany przez powołane przy Radzie zespoły zadaniowe, następnie przyjęty przez Radę i przedłożony do akceptacji Zarządowi Narodowego Banku Polskiego. W pracach Rady i jej zespołów zadaniowych, na zaproszenie NBP, bierze udział szeroka reprezentacja podmiotów związanych z obrotem gotówkowym oraz instytucji odpowiedzialnych za regulację tego obszaru w Polsce. W celu zagwarantowania wysokiej jakości pracy zespołów zachęcamy jej członków do wypowiadania swoich opinii w ramach pracy Rady oraz zespołów zadaniowych na zasadach przez nią przyjętych. NBP nie może odnieść się do anonimowych wypowiedzi uczestników prac Rady lub członków zespołów zadaniowych, niebędących reprezentantami NBP. Źle się stało, że wypowiedzi te nie zostały przed publikacją zweryfikowane u źródła, czyli w Narodowym Banku Polskim.

Podsumowując, Rada ds. obrotu gotówkowego przy NBP nie pracuje nad wprowadzeniem krajowej karty płatniczej ani nie ma takich planów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies