Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska Bezgotówkowa zaprasza na kongres. Zobaczcie, co się będzie działo

Kongres poświęcony rozwojowi płatności elektronicznych i nowoczesnych usług finansowych odbędzie się już w przyszłym tygodniu

8 i 9 czerwca bieżącego roku w Warszawie odbędzie się organizowany m.in. przez fundację Polska Bezgotówkowa kongres poświęcony m.in. rozwojowi nowoczesnych instrumentów płatniczych. W programie znalazło się wiele prezentacji oraz paneli, które mogą zainteresować czytelników cashless.pl. Oto te, na które szczególnie chciałbym zwrócić Waszą uwagę.

Pierwszego dnia o godz. 9.30 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski przedstawi założenia projektu "Podatnik Bezgotówkowy". To szereg działań, które mają zachęcać m.in. przedsiębiorców do przechodzenia na elektroniczne płatności. Wystąpienie przedstawiciela MF może być o tyle ciekawe, że nastąpi bezpośrednio po wykładzie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który od dłuższego czasu, jakby w opozycji do działań resortu finansów, podkreśla konieczność obrony gotówki w gospodarce.

Zapewne w podobnym duchu pewnego rodzaju rywalizacji dwóch różnych podejść do rozwoju gotówki i "bezgotówki" przebiegać będzie panel dyskusyjny pt. "Rola gotówki i bezgotówkowych instrumentów płatniczych we współczesnej gospodarce". Panel rozpocznie się o godz. 10.45, a prowadzić go będzie Robert Midura, dyrektor regionalny Euronetu. W dyskusji wezmą udział Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP, oraz Jakub Kiwior z Visy, występujący w tym wypadku w roli przewodniczącego Rady Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Przeczytajcie także: Jest projekt ustawy o obowiązku akceptacji gotówki

Przypomnę, że niedawno do Sejmu trafił projekt ustawy, w którym na każdego przedsiębiorcę nakładany jest obowiązek przyjmowania płatności gotówką. W projekcie jak na razie nie znalazł miejsca postulat Polski Bezgotówkowej, by zapewnić równouprawnienie różnych metod płatności i aby przedsiębiorcy mieli obowiązek akceptacji również płatności elektronicznych.

Z kolei o godz. 12.45 Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Polsce Bezgotówkowej, oraz jej wiceprezes Paweł Widawski przedstawią nowe przedsięwzięcie edukacyjne fundacji, czyli portal dla konsumentów. Głównym zadaniem nowego serwisu jest redukcja wykluczenia płatniczego i finansowego różnych grup klientów. Natomiast o 13.25 rozpocznie się dyskusja panelowa na temat nowoczesnych usług oferowanych przez agentów rozliczeniowych. Będzie m.in. o terminalach aplikacyjnych na smartfony. Dyskusję poprowadzi Daria Auguścik, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Mastercardzie, wschodząca gwiazda branży płatniczej 2021 w rankingu cashless.pl.

O godz. 14.40 Paweł Widawski poprowadzi dyskusję na temat zdecentralizowanych finansów oraz cyfrowych walut banku centralnego. W tym temacie ostatnie sporo się dzieje. NBP wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania takiego rozwiązania w Polsce, ale ostatnio złagodził swoje stanowisko w tej sprawie i stwierdził, że niewykluczone, iż w przyszłości cyfrowy złoty może mieć uzasadnienie. Później Widawski wraz z Pawłem Bułgarynem, zastępcą dyrektora Departamentu zarządzania strategicznego w MF, będą rozmawiać o wyzwaniach prawno-regulacyjnych związanych z powstawaniem innowacji finansowych. Panel poprowadzi Jan Byrski, partner w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Przeczytajcie także: NBP łagodzi stanowisko wobec cyfrowego złotego

Drugi dzień kongresu rozpocznie się o godz. 9.20 debatą na temat aktywizacji samorządów i instytucji publicznych w promocji obrotu bezgotówkowego. Dyskusję poprowadzi wiceprezes Polski Bezgotówkowej Zbigniew Wiśniewski. W rozmowie wezmą udział: Bartosz Berestecki, prezes spółki PayTel, wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek oraz Dominik Wójcicki, dyrektor Departamentu gospodarki elektronicznej w resorcie rozwoju. Bezpośrednio po tej debacie odbędzie się panel prowadzony przez prezesa Polski Bezgotówkowej Mieczysława Groszka na temat płatności bezgotówkowych w kościołach.

Wreszcie o godz. 14 rozpocznie się, zapowiadająca się interesująco, dyskusja na temat tzw. wpływu cashless moment (okresu dużego wzrostu popularności instrumentów bezgotówkowych) na działania marketingowe prowadzone przez uczestników rynku płatniczego. Rozmowę poprowadzi Anna Spychalska-Grzeszek, a jej uczestnikami będą Marta Czartoryska-Żak, dyrektor marketingu i płatności Polskich ePłatności, oraz Jerzy Hołub, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercarda.

Cashless Congress odbędzie się 8-9 czerwca w Crowne Plaza przy rondzie Daszyńskiego 2 w Warszawie.

Fot. Wikipedia/Panek, CCA 4.0

KATEGORIA
PATRONATY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies