Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska Bezgotówkowa daje odpór gotówkowej krucjacie NBP. Przedstawia własną propozycję nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych

W reakcji na forsowaną przez NBP gwarancję akceptacji gotówki, Polska Bezgotówkowa chce zrównać prawa użytkowników różnych płatności

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią fundacja Polska Bezgotówkowa przygotowała stanowisko dotyczące nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych i złożyła je w Ministerstwie Finansów. W dokumencie odnosi się do zgłaszanych przez Narodowy Bank Polski postulatów ustawowego zagwarantowania powszechnej akceptacji gotówki.

Przeczytajcie także: Regulacja crowdfundingu

W ocenie Polski Bezgotówkowej status obrotu gotówkowego w Polsce nie jest zagrożony, a sytuacje, gdy klient nie może zapłacić gotówką, są rzadkie i najczęściej wynikają ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Sama Fundacja jest zaś za równouprawnieniem użytkowników różnych mechanizmów płatności. Jak bowiem zauważa w swoim stanowisku dla Ministerstwa Finansów, sytuacje, w których przedsiębiorcy masowo zrezygnowaliby z akceptacji płatności gotówkowych, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, mogą być niepożądane, ale jednocześnie niewskazane są też sytuacje odwrotne, gdy przedsiębiorca nie daje klientowi wyboru, gdy chodzi o preferowaną formę płatności, także tę bezgotówkową.

– Zależy nam na równouprawnieniu metod płatności, tak aby to konsument mógł zdecydować i wybrać formę najbardziej dogodną dla siebie. W związku z tym Fundacja Polska Bezgotówkowa deklaruje wolę współdziałania na rzecz rozwoju gospodarki zbudowanej w oparciu o zrównoważony rozwój obrotu gotówkowego i bezgotówkowego – podkreśla Mieczysław Groszek, prezes Polski Bezgotówkowej.

Przeczytajcie także: Nowa metoda płatności w Cinkciarz Pay

Odnosząc się do postulowanego przez NBP nowego art. 59 ea Ustawy o usługach płatniczych, Fundacja przedstawiła własną propozycję, jak mógłby brzmieć sporny przepis. Zgodnie z nim akceptant nie mógłby uzależniać zawarcia umowy o świadczenie usług lub sprzedaży towarów ani od dokonania zapłaty w formie gotówkowej, ani dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej. Pełny artykuł 59 ea miałby zgodnie z zamysłem Fundacji brzmieć następująco:

Art. 59ea. 1. Akceptant nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usług lub sprzedaży towarów od dokonania zapłaty w formie gotówkowej przy wykorzystaniu znaków pieniężnych emitowanych przez NBP będących prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ani dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej, w szczególności przy wykorzystaniu instrumentów płatniczych, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy o usługach płatniczych.
2. Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 w zakresie zapłaty w formie gotówkowej przy wykorzystaniu znaków pieniężnych emitowanych przez NBP będących prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie stosuje się:
1) w działalności prowadzonej w sieci Internet,
2) w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu,
3) w przypadku braku obowiązku wykorzystywania kasy rejestrującej,
4) w przypadku braku obsługi kasowej w miejscu sprzedaży,
5) jeśli z charakteru prowadzonej działalności wynika, że płatności
są realizowane online,
6) w trakcie imprezy masowej w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2009 r. poz. 2171), o ile zamieszczono stosowną informacje w regulaminie tej imprezy,
7) o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies