Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Będzie ustawowa gwarancja dla użytkowników gotówki? Chce tego Narodowy Bank Polski

Bank centralny zaproponował ustanowienie odpowiednich przepisów wprowadzających obowiązek przyjmowania płatności w gotówce do Ustawy o usługach płatniczych

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wielokrotnie w ostatnich miesiącach przekonywał, że przedsiębiorcy odmawiający przyjmowania płatności gotówką łamią obowiązujące w Polsce prawo. W tym kontekście zaskakiwać może propozycja zawarta w opinii NBP do nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych, o której pisze dziś Polska Agencja Prasowa.

Przeczytajcie także: Karta dużej rodziny trafi do mObywatela

Jak wynika z tej opinii, bank centralny proponuje wprowadzenie przepisu gwarantującego ustawowo klientom punktów handlowych i usługowych możliwość realizacji płatności banknotami i monetami. Wyjątkami od tej generalnej zasady mają być płatności w sklepach internetowych, w punktach bez obecności personelu oraz podczas imprez masowych.

Przeczytajcie także: NBP przygotuje strategię dla gotówki

NBP postuluje także, by przedsiębiorcy nie mogli pobierać od swoich klientów dodatkowego wynagrodzenia za możliwość uregulowania należności gotówką. W uzasadnieniu nowego przepisu NBP pisze, że dzięki niemu konsumenci uzyskaliby prawo do swobodnego wyboru dogodnej dla nich metody płatności. Niestety, w uzasadnieniu nie wskazano, w jaki sposób to prawo zostanie zagwarantowane użytkownikom instrumentów bezgotówkowych w sytuacji, gdy punkt handlowo-usługowy akceptuje wyłącznie gotówkę.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies