Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP przygotuje Narodową Strategią Bezpieczeństwa Gotówki. Prace nad dokumentem mają ruszyć w lutym

Celem NSBG ma być zapewnienie obywatelom wolności wyboru w zakresie korzystania z różnych instrumentów płatniczych

Biuro prasowe Narodowego Banku Polskiego nadesłało treść wypowiedzi udzielonej przez prezesa Adama Glapińskiego Polskiej Agencji Prasowej, a dotyczącej planów banku w zakresie tzw. Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Gotówki. Dokument ma zostać opracowany przez Radę ds. Obrotu Gotówkowego. Jej kompetencje oraz skład zostaną wkrótce poszerzone, a jej pierwsze posiedzenie w nowej formule ma się odbyć na przełomie lutego i marca bieżącego roku (cała treść wypowiedzi dostępna jest tutaj).

Dzisiejsze oświadczenie prezesa NBP to kolejny w ostatnim czasie sygnał biegnący z banku centralnego, który podkreśla atencję jaką władze tej instytucji przykładają do praw użytkowników gotówki. Przypomnę, że w 2017 r. NBP wprowadził do obiegu banknot o najwyższym nominale wynoszącym 500 zł, za co był krytykowany przez niektórych przedstawicieli rządu (podkreślano, że nowy banknot ułatwia działalność w szarej strefie).

Przeczytajcie także: Wartość gotówki w obiegu przekroczyła 321 mld zł

Później NBP domagał się wprowadzenia do ustawy o usługach płatniczych zapisu zobowiązującego wszystkich przedsiębiorców do akceptacji płatności gotówkowych. Wreszcie niedawno Adam Glapiński zapowiedział przygotowanie strategii dla gotówki w Polsce i zasugerował, że w przyszłości może zechcieć wprowadzić do obiegu kolejny banknot, tym razem o nominale 1000 zł. Dzisiejsze oświadczenie konkretyzuje termin rozpoczęcia prac nad strategią.

Co ciekawe w oświadczeniu prezesa NBP znalazły się także pozytywne słowa na temat obrotu bezgotówkowego w Polsce. – Płatności bezgotówkowe w Polsce rozwijają się dynamicznie. Na tle innych krajów UE, konsumenci w Polsce z dużą intensywnością korzystają z bezgotówkowych rozwiązań płatniczych, takich jak płatności zbliżeniowe dokonywane kartami czy płatności mobilne – czytam w tekście nadesłanym do redakcji cashless.pl.

Adam Glapiński mówi też, że NBP bardzo wysoko ocenia funkcjonowanie systemu płatniczego w Polsce, ale wyzwania, związane z pandemią, odsłoniły pewne ryzykowne zjawiska. – Zaliczamy do nich zmniejszanie się liczby bankomatów czy też zamykanie oddziałów banków oferujących klientom obsługę gotówkową. Coraz częściej zdarzają się sytuacje odmowy przyjęcia płatności w formie gotówki, niestety także przez władze samorządowe. Uznaliśmy, że potrzebne są dodatkowe, bardziej skoordynowane działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką – mówi Adam Glapiński.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na premierę Mapy polskich płatności

W oświadczeniu prezesa NBP można także przeczytać, że NBP zrozumie potrzebę walki z szarą strefą oraz unikaniem obowiązków podatkowych i będzie wspierał działania ograniczające te zjawiska. – Rozwiązania, które zostaną wypracowane w ramach Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Gotówki, w żadnym stopniu nie będą ograniczały skuteczności państwa w tym zakresie. Będą miały one na celu jedynie zagwarantowanie uczciwym obywatelom wolności w obszarze zarządzania ich osobistymi finansami. Skuteczność walki z przestępczością i szarą strefą nie ulegnie zmniejszeniu – uważa prezes banku centralnego.

Przypomnę, że zgodnie z najnowszymi statystykami NBP na koniec ubiegłego roku wartość banknotów i monet pozostających w obiegu wynosiła ponad 321 mld zł. Była więc o 83 mld zł, a więc o ok. 35 proc. wyższa niż na koniec 2019 r. Więcej na ten temat w tekście NBP zalewa rynek gotówką. Na koniec ubiegłego roku w obiegu było 321,5 mld zł.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies