Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP zalewa rynek gotówką. Na koniec ubiegłego roku w obiegu było 321,5 mld zł

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w porównaniu z wrześniem 2020 r. wartość gotówki w obiegu zwiększyła się o ponad 17 mld zł

NBP podał statystykę dotyczącą struktury obiegu banknotów i monet na koniec ubiegłego roku. Dane pokazują, że kolejny kwartał z rzędu gotówki w obiegu bardzo szybko przybywało. O ile bowiem we wrześniu 2020 r. banknoty i monety wyemitowane i wydane przez NBP miały wartość 304,4 mld zł, to w grudniu było to już 321,5 mld zł, czyli o ponad 17 mld zł więcej (wzrost o ok. 5,6 proc.).

Przeczytajcie także: Terminale First Daty znów trafią do WOŚP

Z kolei w porównaniu z grudniem 2019 r. wartość gotówki w obiegu wzrosła aż o 34,8 proc. a więc o 83 mld zł (w grudniu 2019 r. banknoty i monety w obiegu miały wartość 238,5 mld zł).

Jak już wspomniałem, ostatni kwartał ubiegłego roku był kolejnym już z rzędu, w trakcie którego rynek był wprost zalewany gotówką przez bank centralny. Jedną z przyczyn jest wyrażane przez klientów banków zwiększone zapotrzebowanie na banknoty. Do bankomatów ruszyli po pieniądze w obawie przed skutkami epidemii koronawirusa. Szczególnie widoczne było to w I kw. ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: NBP: rośnie zagrożenie phishingiem

Ze zaktualizowanych przez NBP statystyk można też dowiedzieć się, że w grudniu ubiegłego roku na rynku było 38,5 mln banknotów o najwyższym, 500-złotowym nominale. To interesujące o tyle, że podczas niedawnej konferencji prasowej prezes banku centralnego Adam Glapiński chwalił się, że w obiegu jest już ponad 46 mln "pięćsetek"(wypowiedź można odsłuchać tutaj, wątek o banknotach zaczyna się w minucie 1:34:15).

Najczęściej występującym banknotem w obiegu pozostaje ten o nominale 100 zł – w grudniu 2020 r. było go 1665,9 mln. "Dwusetek" było 574,6 mln sztuk, tych o nominale 50 zł – 217 mln sztuk, a "10" – 190,6 mln sztuk. Jak w poprzednich kwartałach najrzadziej występującym banknotem w obiegu była "20", której było 126,2 mln.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies