Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska Bezgotówkowa reaguje na gotówkową krucjatę NBP: jesteśmy za równouprawnieniem różnych form płatności

Fundacja zamierza przedstawić swoje stanowisko w sprawie nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych, w którym zaproponuje równouprawnienie gotówki i elektronicznych instrumentów płatniczych

Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała komunikat, w którym odnosi się do dyskusji na temat dostępu do różnych form płatności. Przypomnę, że od dłuższego czasu Narodowy Bank Polski, w tym, w szczególności jego prezes Adam Glapiński, upomina się o akceptację w punktach handlowo-usługowych gotówki. Z jednej strony argumentuje, że odmowa przyjęcia płatności gotówką jest niezgodna z obowiązującym prawem, a z drugiej – co wydaje się sprzecznością – wystąpił z koncepcją ustawowego zagwarantowania powszechnej akceptacji gotówki.

Przeczytajcie także: Kolejne zmiany w aplikacji Revoluta

Natomiast Polska Bezgotówkowa w dzisiejszym komunikacie zadeklarowała, że dąży do równouprawnienia różnych form płatności, aby każdy mógł zapłacić w dogodnej dla siebie formie: gotówką, kartą lub przelewem. – W związku z powyższym Fundacja zamierza w najbliższych dniach przedstawić swoje stanowisko do projektu Ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Fundacja proponuje, aby zapewnić prawne mechanizmy gwarantujące równouprawnienie wszystkich form płatności, co pozwoli obywatelom w pełni korzystać z możliwości ich wyboru – pisze w komunikacie Polska Bezgotówkowa.

Przeczytajcie także: NBP chce gwarancji dla gotówki

Choć fundacja stara się podkreślać w dzisiejszym komunikacie zbieżność jej stanowiska z tym wyrażanym przez NBP, to wymaga to pewnego komentarza. Bank centralny argumentuje, że wolność wyboru jest wtedy, gdy można wybrać gotówkę i nie wspomina w żaden sposób o wolności dla korzystających z instrumentów bezgotówkowych. Natomiast wygląda na to, że Polska Bezgotówkowa chciałaby, aby zagwarantować ustawowo nie tylko możliwość zapłacenia gotówką, ale i kartą albo przelewem. To ma uzasadnienie o tyle, że gotówką można zapłacić prawie wszędzie, a tylko w pojedynczych przypadkach jej przyjęcia się odmawia. Natomiast wciąż są setki tysięcy punktów, w których nie ma terminala umożliwiającego płatność instrumentem bezgotówkowym.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies