Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tyle gotówki w obiegu jeszcze nie było. Wartość banknotów i monet przekroczyła 332 mld zł

Z danych NBP wynika, że w ciągu roku wartość gotówki w obiegu urosła o 63 mld zł

Narodowy Bank Polski podzielił się statystyką dotyczącą struktury obiegu banknotów i monet w I kw. 2021 roku. Opublikowane dane wyraźnie pokazują, że kolejny kwartał z rzędu gotówki na rodzimym rynku bardzo szybko przybywało, choć już nie tak szybko jak w poprzednich okresach. Jej wartość przekroczyła 332 mld zł. Dla porównania na koniec ubiegłego roku w obiegu było 321,5 mld zł, a w pierwszym kwartale 2020 roku ponad 269 mld zł. Oznacza to, że w ciągu roku wartość gotówki urosła o około 63 mld zł.

Przeczytajcie także: BNP Paribas dodaje kolejne usługi otwartej bankowości

Na wzrost niewielki wpływ miały monety. O ile ich wartość na początku ubiegłego roku wynosiła 5,1 mld zł, o tyle w marcu tego roku wzrosła do niemal 5,5 mld zł. Przybyło głównie banknotów, ale nie dotyczy to wszystkich nominałów. Banknotów o wartości 50 zł na koniec marca było w obiegu blisko 213 mln. Rok wcześniej było ich około 10 mln więcej. Z kolei liczba "dwudziestek" spadła z blisko 133 mln do około 126 mln.

Przybyło "dziesiątek": w marcu 2020 roku było ich ponad 186 mln, a w ubiegłym miesiącu ponad 192 mln. Największe wzrosty dotyczą jednak wysokich nominałów. O ile w pierwszym kwartale 2020 roku "setek" było 1,552 mld, o tyle rok później ich liczba wzrosła do 1,684 mld. W ujęciu procentowym bardziej imponujący jest wzrost liczby "dwusetek": z 401 mln na początku 2020 roku do ponad 611 mln sztuk w analogicznym okresie kolejnego roku. W tym samym czasie liczba "pięćsetek" zmieniła się z 25,7 mln do 42,9 mln sztuk.

Przeczytajcie także: ING przedstawia aplikację mobilną Moje Usługi

Gotówka z pewnością nie zniknie szybko z obiegu, a jej wielkim orędownikiem jest prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński. W ostatnich kwartałach przekonywał on, że przedsiębiorcy odmawiający przyjmowania płatności gotówką łamią obowiązujące w Polsce prawo. W tym kontekście ciekawe jest, że NBP proponuje ustawowe zagwarantowanie klientom punktów handlowych i usługowych możliwości realizacji płatności banknotami i monetami. Nowe przepisy zawierałyby kilka wyjątków, w tym handel internetowy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies