Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duży wzrost wartości gotówki w obiegu, największy od kryzysu w 2008 roku

Znajdujące się w obiegu na koniec I kw. 2020 r. banknoty i monety miały wartość ponad 269 mld zł

Wygląda na to, że zwiększone wypłaty gotówki z bankomatów i kas banków realizowane przez klientów chcących się zabezpieczyć na wypadek kolejnych obostrzeń związanych z pandemią mają odzwierciedlenie w statystykach Narodowego Banku Polskiego. NBP opublikował dziś dane na temat liczby i wartości poszczególnych banknotów i monet znajdujących się w obiegu. Wynika z nich, że na koniec marca miały one łącznie wartość ok. 269,1 mld zł.

Przeczytajcie także: NBP przekonuje, że odmowa akceptacji gotówki jest nielegalna

Jak wyliczyła Polska Agencja Prasowa, w ciągu minionego kwartału wartość gotówki w obiegu wzrosła o ponad 22 proc. w porównaniu do I kw. 2019 r. oraz o ponad 13 proc. w stosunku do IV kw. ubiegłego roku i był to najwyższy wzrost od kryzysu finansowego z roku 2008. Historycznie wysokie wzrosty odnotowano także pod względem wartości banknotów i monet pobranych z NBP m.in. przez banki. W skali kwartalnej wyniosły one prawie 30 proc., a rocznej – ponad 50 proc.

Przeczytajcie także: Jakie instrumenty są bezpieczne w czasie zarazy?

Ze statystyk NBP wynika, że tradycyjnie najwięcej w obiegu jest banknotów o nominale 100 zł. Na koniec marca było ich ok. 1,55 mld sztuk. Drugim najczęściej występującym banknotem jest "dwusetka" – w marcu na rynku było 401 mln sztuk. Na kolejnych miejscach były banknoty: 50-złotowy (ok. 223 mln sztuk), 10-złotowy (ok. 186 mln sztuk) i 20-złotowy (ok. 133 mln sztuk). Najrzadziej spotykanym banknotem jest ten o najwyższym nominale 500 zł. W marcu w obiegu było 25,7 mln sztuk. Warto jednak zaznaczyć, że w ciągu minionego kwartału liczba "pięćsetek" wzrosła o ponad 20 proc. W grudniu 2019 r. na rynku było ok. 21 mln sztuk banknotów o nominale 500 zł.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies