Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Crowdfunding w Polsce. Limit zbiórki wzrośnie do 2,5 mln euro, a później do 5 mln euro. Projekt ustawy trafił do konsultacji

Konsultacje społeczne projektu Ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych potrwają dwa tygodnie

Kolejny etap prac nad projektem Ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. W marcu projekt ustawy regulującej crowdfunding pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, a wczoraj został skierowany do konsultacji społecznych. Potrwają one dwa tygodnie.

Przeczytajcie także: SkyCash uruchamia platformę crowdfundingową

Projektowane prawo to pokłosie regulacji crowdfundingu na poziomie UE, o czym mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w październiku zeszłego roku. Zarówno unijne rozporządzenie, jak i Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych mają obowiązywać od 10 listopada 2021 r.

Zgodnie z założeniami projektu Komisja Nadzoru Finansowego będzie organem nadzorującym platformy crowdfundingowe. W zakresie jej kompetencji ma być np. wydawanie zezwoleń na prowadzenie platformy finansowania społecznościowego czy przeprowadzanie kontroli w tego typu podmiotach.

Ustawodawca zaproponował także, aby przez pierwsze dwa lata obowiązywania ustawy maksymalny próg oferty, jaką pojedynczy podmiot będzie mógł przeprowadzić za pośrednictwem platformy crowdfundingowej, wynosił 2,5 mln euro. A dopiero po tym okresie przejściowym limit zostałby podniesiony do 5 mln euro, czyli do kwoty wprowadzonej w ramach prawa wspólnotowego. Obecnie jest to 1 mln euro.

Przeczytajcie także: Posłuchajcie Bezgotówkowego podcastu

W projekcie zawarto również m.in. zapisy dotyczące uproszczenia niektórych wymogów informacyjnych dla emitentów papierów wartościowych, a także określono sankcje administracyjne i karne za nieprzestrzeganie przepisów, w tym za podawanie nieprawdziwych informacji w dokumentach emisyjnych. Regulacja zakłada też wprowadzenie rozwiązań chroniących inwestorów detalicznych, takich jak wstępny test wiedzy, badanie adekwatności ofert finansowania społecznościowego dla konkretnego inwestora, limity inwestycji, okres namysłu przed ostatecznym zawarciem transakcji.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies