Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KNF będzie nadzorować crowdfunding? Projekt stosownej ustawy pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów

Przyjęcie projektu ustawy przez Radę Ministrów jest planowane na III kwartał tego roku

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o nadzorze nad dostawcami usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych. Nowe przepisy mają uregulować funkcjonowanie platform crowdfundingowych. Ich działalność ma być nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W planie prac rządu zapisano, że Rada Ministrów powinna przyjąć projekt ustawy w III kwartale tego roku.

Przeczytajcie także: Zgłoś swoją firmę do Mapy polskiego fintechu

Jak podano w wykazie, projektowana ustawa wskaże KNF jako organ właściwy do nadzoru nad dostawcami usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych i przyzna Komisji odpowiednie uprawnienia nadzorcze, m.in. do zawieszania konkretnych ofert finansowania społecznościowego lub prowadzenia działalności przez dostawców. Wprowadzi również sankcje administracyjne i karne za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia lub ustawy, a także odpowiedzialność cywilnoprawną i karną w przypadku podania nieprawdziwych informacji w dokumentach sporządzanych w związku z ofertą finansowania społecznościowego.

Przeczytajcie także: Łatwiejsze płacenie kryptowalutami w e-commerce

Ustawa ma również uprościć niektóre wymogi informacyjne spoczywające na emitencie papierów wartościowych – w przypadku ofert publicznych prowadzonych poza platformami finansowania społecznościowego, ale za pośrednictwem firmy inwestycyjnej, emitent będzie mógł sporządzić jedynie arkusz kluczowych informacji inwestycyjnych zamiast memorandum informacyjnego.

Projektowana ustawa to pokłosie regulacji na poziomie unijnym, o których mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w październiku zeszłego roku. Unijne przepisy dotyczące crowdfundingu mają być stosowane na terenie Wspólnoty od 10 listopada 2021 r.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies