Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Warszawa, gdyby dojrzała cyfrowo, zyskałaby prawie 4 mld dolarów rocznie. Ciekawe badanie Visy

Dzięki większemu wzrostowi popularności płatności bezgotówkowych, 100 miast na świecie uzyskałoby 470 mld dolarów rocznie

– Szacuje się, że szersze wykorzystanie płatności elektronicznych z użyciem kart czy urządzeń mobilnych mogłoby przynieść w 100 wybranych miastach korzyści o łącznej wartości 470 mld dolarów rocznie – wynika z badania, które przeprowadziła w tych aglomeracjach agencja Roubini ThoughtLab na zlecenie organizacji Visa.

"Miasta bezgotówkowe – korzyści z płatności cyfrowych", to opracowanie, w którym próbuje się oszacować potencjalne korzyści, jakie uzyskałyby miasta osiągające możliwy dla nich poziom bezgotówkowości. Warszawa razem z Rzymem, Zurychem, Lizboną, Dubajem i Szanghajem została zakwalifikowana do grupy miast "cyfrowo dojrzewających". Do kategorii tej zaliczono miasta dobrze przygotowane do płatności cyfrowych, których mieszkańcy nie płacą jeszcze w ten sposób masowo, lub takie, w których mimo niewystarczającej infrastruktury mieszkańcy chętnie płacą bezgotówkowo.

Przeczytajcie także: Już 78 proc. transakcji to płatności zbliżeniowe

Autorzy badania oszacowali korzyści, jakie zmniejszona zależność od gotówki przyniosłaby trzem głównym grupom – konsumentom, firmom i sektorowi publicznemu. Łączna wartość bezpośrednich korzyści netto w 100 miastach objętych analizą wyliczona została w przybliżeniu właśnie na 470 mld dolarów.

Jednym z miast objętych badaniem była Warszawa, która zdaniem ekspertów szerzej upowszechniając płatności bezgotówkowe np. w transporcie miejskim zyskałaby rocznie ok. 3,7 mld dolarów. W tym 0,2 mld dolarów zyskaliby konsumenci, 2,4 mld dolarów firmy, a 1,1 mld dolarów sektor publiczny. Agencja Roubini ThoughtLab obliczyła, że w ciągu 15 lat oznaczałoby to wzrost zatrudnienia o 1,4 proc., wzrost płac o 0,5 proc., wzrost produktywności o 0,4 proc. oraz wzrost PKB o 46,4 punktów bazowych.

Przeczytajcie także: Byłem w Inkubatorze Innowacji Visy

W podsumowaniu badania sformułowano 61 rekomendacji dla polityków i samorządowców dotyczących zwiększenia efektywności miast poprzez upowszechnienie płatności cyfrowych. Wśród tych rekomendacji wymieniono m.in. wprowadzanie bezpiecznych otwartych systemów płatniczych w transporcie publicznym.

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 673 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Ciekawe trendy w aplikacjach. Najpierw Jakdojade wprowadziło bilety, teraz SkyCash umożliwia planowanie podróży

Planer w SkyCash został zintegrowany z rozkładami największych przewoźników kolejowych, ale także z BlaBlaCar 

KNF i NBP mocno przeciwko kryptowalutom. Uruchamiają kampanię edukacyjną o inwestowaniu w cyfrowe pieniądze

Bank centralny i nadzór finansowy przestrzegają przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w bitcoina i inne wirtualne pieniądze

Olimpijska promocja Visy. Do wygrania sześć podwójnych zaproszeń na igrzyska w Pjongczangu

Organizator konkursu gwarantuje luksusowy nocleg, bilety na wydarzenia sportowe oraz karty przedpłacone

Już jutro rusza konferencja Central European Digital Payments. Cashless zaprasza

Przez dwa najbliższe dni polscy i zagraniczni eksperci dyskutować będą o perspektywach rynku płatności i wpływie wywieranym na niego przez cyfryzację

PKO odblokowuje logowanie za pomocą FaceID. Aktualizacja aplikacji do pobrania w App Store

Bank był w grupie tych instytucji, które uniemożliwiały użycie funkcji rozpoznawania twarzy w bankowości mobilnej

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.