Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pożegnanie z papierowymi biletami coraz bliżej. Wrocław zaczyna instalację zbliżeniowych kasowników

Dzięki nim za przejazd autobusem lub tramwajem będzie można zapłacić kartą bankową bez konieczności drukowania biletu. Stolica Dolnego Śląska to kolejne polskie miasto odchodzące powoli od papieru w komunikacji

Jak donoszą lokalne media, już w przyszłym miesiącu we wrocławskich autobusach i tramwajach rozpocznie się instalacja wielofunkcyjnych kasowników umożliwiających wniesienie opłaty za przejazd kartą zbliżeniową bez konieczności drukowania papierowego blankietu. W ten sposób będzie można zapłacić za bilet jednorazowy oraz czasowy. Kasowniki wciąż będą pozwalały na skasowanie tradycyjnego biletu. Nowy system opłat za przejazdy komunikacją ma ruszyć w najbliższy Dzień Kobiet, a więc 8 marca przyszłego roku.

Przeczytajcie także: Łódzka komunikacja otwiera nowy rozdział

Za instalację kasowników we wrocławskich autobusach i tramwajach odpowiada spółka Mennica Polska, która wygrała przetarg na uruchomienie nowego systemu poboru opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Projekt powstaje przy wsparciu firmy First Data. Co ciekawe Mennica to ta sama firma, która od kilku tygodni testuje już podobne rozwiązanie na dwóch ważnych liniach tramwajowych w Łodzi. Tam system powstał przy współpracy z firmami Mastercard i Elavon. Jeśli się sprawdzi, ma objąć komunikację miejską w całym mieście.

Natomiast jako pierwsze ośrodki w Polsce rozwiązania do płatności za przejazdy komunikacją publiczną bez konieczności drukowania papierowego biletu wprowadziły Świebodzice, Jaworzno oraz Rybnik. Wszystkie te miasta wzorowały się przy tym na rozwiązaniu zastosowanym kilka lat temu w Londynie. Nad podobnym pracują również władze Warszawy.

Przeczytajcie także: Rybnik wdraża nowy model poboru opłat za komunikację

Rozwiązania do pobierania opłat za przejazdy komunikacją miejską oparte o zbliżeniowe karty bankowe pozwalają na oszczędności wynikające z możliwości zmniejszenia liczby papierowych biletów, jakie samorządy muszą drukować. Być może w przyszłości z biletów będzie można zupełnie zrezygnować. Wygląda także na to, że kończy się era plastikowych kart miejskich, na których załadowany jest bilet długookresowy. Rozwiązania oparte o karty bankowe oraz aplikacje mobilne będą je stopniowo wypierać.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies