Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rybnik wyprzedził Warszawę i Wrocław. Wdraża londyński model poboru opłat za przejazdy autobusami

To już czwarte miasto w Polsce, które wprowadza system biletowy oparty o bankowe karty zbliżeniowe

Rybnik jest kolejnym miastem w Polsce, które postanowiło zrewolucjonizować system poboru opłat za podróże komunikacją miejską, wzorując się na podobnym rozwiązaniu funkcjonującym w Londynie. Od dziś w wybranych autobusach kursujących po Rybniku istnieje możliwość dokonywania płatności za przejazd bezpośrednio za pomocą karty płatniczej Mastercard i Visa oraz telefonu komórkowego wyposażonego w moduł NFC i cyfrowe karty.

Przeczytajcie także: Łódź też chce być jak Londyn

Obsługa pasażerska w nowym modelu będzie bardzo prosta. Jedynym zadaniem pasażera będzie wybranie na ekranie kasownika odpowiedniej taryfy i zbliżenie do niego karty płatniczej lub telefonu. Nic nie zostanie wydrukowane, ani nie będzie kasowane – w trakcie kontroli wystarczy zbliżyć kartę bankową do urządzenia kontrolera, by ten na swoim ekranie zobaczył przypisany do niej wirtualny bilet.

Za realizację tego systemu odpowiedzialne są spółki MCX Systems oraz R&G. Przypomnę, że obie firmy wdrożyły już podobny model poboru opłat za komunikację miejską w Świebodzicach, gdzie funkcjonuje on od początku ubiegłego roku. Natomiast wdrożenie w Rybniku to pierwszy etap większego projektu, którego celem jest całkowita reorganizacja systemu transportu publicznego w tym śląskim mieście.

Przeczytajcie także: Dlaczego Świebodzice są jak Londyn

Jak mówią przedstawiciele władz Rybnika, docelowo płatności za przejazdy autobusami będą funkcjonować w modelu check in – check out. Oznacza to, że pasażer będzie zbliżał kartę do kasownika przy wejściu do pojazdu oraz przy jego opuszczaniu. Umożliwi to wnoszenie opłat za faktyczny czas podróży oraz ułatwi przesiadki. W przyszłości ma to pozwolić też na zastąpienie kartami bankowymi wydawanej obecnie przez miasto e-Karty miejskiej. Pasażerowie, którzy się na to zdecydują będą mieć jeden plastik w portfelu mniej i nie będą musieli pamiętać o zasilaniu e-Karty przelewem bankowym.

Grzegorz Wojtenko, prezes MCX Systems podkreśla, że rybnicki projekt będzie pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu opłat za komunikację w modelu check in- check out. Natomiast polskich miast, które chcą się pod tym względem wzorować na Londynie, jest więcej. Konkurencyjne rozwiązanie dla systemu oferowanego przez MCX Systems i R&G oferuje Mennica Polska, która wdrożyła je w Jaworznie i prowadzi testy w Łodzi.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies