Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Ta nowość Mastercarda może jeszcze przyspieszyć transakcje kartami zbliżeniowymi

Organizacja rozpoczęła testy kart wyposażonych w czytniki linii papilarnych, służących do autoryzacji płatności bezgotówkowych

W opublikowanym dziś komunikacie prasowym Mastercard poinformował o testach nowej generacji biometrycznej karty płatniczej. Plastik wyposażony jest w mikroprocesor oraz technologię umożliwiającą potwierdzanie transakcji odciskiem palca w sklepach stacjonarnych.

Przeczytajcie także: Co dziesiątą kartę blokujecie przez zastrzegam.pl

Jak to działa w praktyce? Właściciel karty musi zarejestrować ją w swoim banku. W trakcie tego procesu odcisk jego palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który następnie zostaje zaszyfrowany i zapisany na karcie. Od tej pory można już nią płacić w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV. Karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykły plastik. Jego użytkownik wkłada kartę do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do umieszczonego na niej czytnika linii papilarnych. 

Mastercard pisze, że w trakcie transakcji odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje autoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki. Organizacja dodaje, że kolejna wersja karty biometrycznej będzie oparta o technologię zbliżeniową więc nie trzeba będzie jej nawet wkładać do terminala, aby dokonać płatności. To ważne przy transakcjach na wyższe kwoty. Dziś wymagają one autoryzacji PIN-em, co zajmuje dodatkowy czas. Karta biometryczna pozwoli go zaoszczędzić.

Przeczytajcie także: Mastercard ma zgodę na przejęcie VocaLink

Przyjmowanie płatności kartami biometrycznymi jest dla sprzedawców bardzo proste. Nie wymaga nowego sprzętu, ani nawet aktualizacji oprogramowania, ponieważ nowy rodzaj kart przyjmują funkcjonujące już terminale obsługujące standard EMV. Pierwszym rynkiem, na którym testowane jest nowe rozwiązanie, jest RPA. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne testy tego rozwiązania w różnych krajach Europy oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Czy będzie wśród nich Polska? Mastercard o tym nie informuje.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2684 artykułów

Inne artykuły tego autora:

KNF będzie mieć departament fintech. Jest nowy statut komisji

Ogłoszenie dotyczące zmian w statucie KNF opublikowano wczoraj. Nowy statut zacznie obowiązywać za 30 dni

Dwunasty bank z Polski zaoferował Android Pay. Usługa od teraz w Citi Handlowym

Z nowości skorzystają klienci posiadający karty Mastercard

BOŚ zwraca opłaty za karty i nie każe klientom składać wniosków. Tak powinno być w każdym banku

BOŚ jest kolejną instytucją, która w wyniku działań UOKiK musi zwrócić pieniądze klientom. Ale robi to lepiej niż konkurencja

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

8 zaskakujących miejsc w Polsce, w których już można płacić kartą

Jeszcze do niedawna wszystkie te miejsca były niemal…

Startują konsultacje projektu Polish API. Dokumentacja jest już dostępna na stronie internetowej

Konsultacje dotyczące interfejsu umożliwiającego dostęp do rachunków bankowych…

Tak kończy się pewna epoka. Visa w ślad za konkurencją powoli rezygnuje z podpisów autoryzujących płatności

Zmiany zasad autoryzacji płatności bezgotówkowych kartami zaczną obowiazywać…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.