Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Łódź też chce być jak Londyn. Kolejne miasto w Polsce wprowadzi rewolucyjny system opłat w komunikacji

Nad pilotem nowego rozwiązania pracuje Mennica Polska, która podobny projekt zrealizowała w mniejszym Jaworznie

Część z Was zapewne wie już, jak łatwo płaci się za podróż metrem czy autobusem miejskim w Londynie. Wystarczy przyłożyć zbliżeniową kartę płatniczą wydaną przez dowolny bank na świecie do specjalnego czujnika, aby opłacić przejazd. Nie drukuje się żadnego biletu. W razie kontroli wystarczy pokazać kartę, którą opłaciło się podróż.

Przeczytajcie także: Raiffeisen Polbank uruchomił program #korzystaj

Na tle systemów opartych o papierowe bileciki to rozwiązanie wręcz rewolucyjne. Londyńczycy i turyści odwiedzający stolicę Wielkiej Brytanii korzystają z niego tak chętnie i często, że kraj ten w krótkim czasie stał się jednym ze światowych liderów pod względem liczby zbliżeniowych transakcji kartami bankowymi. Londyński system zyskał już kilku naśladowców, w tym także w postaci mniejszych miast w Polsce. Wkrótce ich śladem ma pójść jednak większa aglomeracja.

W wywiadzie opublikowanym dziś przez agencję informacyjną ISB prezes Mennicy Polskiej Grzegorz Zambrzycki zdradził, że kierowana przez niego spółka pracuje już nad pilotem oferowanego przez siebie Open Payment System wspólnie z władzami Łodzi. OPS to rozwiązanie wzorowane właśnie na londyńskim systemie poboru opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Mennica wdrożyła go już niedawno w Jaworznie, a teraz chce przetestować w zdecydowanie większej skali.

Przeczytajcie także: Już zapłacicie kartą za bilet w pociągu Kolei Mazowieckich

Cytowany przez ISB prezes Mennicy podkreślił, że wprowadzony w Jaworznie system opłat w komunikacji miejskiej jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Nie do końca można się z tym jednak zgodzić. Wcześniej bowiem w innym małym mieście, czyli w Świebodzicach, projekt bardzo podobny do tego z Jaworzna wdrożyła spółka MCX Systems. Tekst na ten temat możecie znaleźć tutaj. Prace nad tego rodzaju rozwiązaniami prowadzą również Wrocław i Warszawa.

Fot. Daniel S.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies