Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już tylko mniej niż 10 proc. terminali w Polsce nie przyjmuje płatności zbliżeniowych. Najnowsze dane NBP

Kartami możecie płacić w prawie 400 tys. sklepów na terenie całego kraju

W błyskawicznym tempie zmniejsza się liczba POS-ów na polskim rynku, które nie są przystosowane do przyjmowania płatności bezstykowo. Wydaje się, że bez większego kłopotu operatorzy terminali zdołają przygotować całą swoją sieć na akceptację kart zbliżeniowych przed końcem bieżącego roku, jak chcą tego organizacje płatnicze. Jednocześnie dynamicznie rośnie liczba miejsc, w których urządzenia do akceptacji kart już funkcjonują. Oto najnowsze dane Narodowego Banku Polskiego na temat sieci POS-ów.

Przeczytajcie także: W portfelach macie prawie 37 mln kart bankowych

Na koniec grudnia ubiegłego roku transakcji bezgotówkowej można było dokonać w jednej z 392 tys. placówek handlowych lub usługowych. To wzrost o 12 tys. takich punktów względem września ub. roku i o ok. 50 tys. w porównaniu z grudniem 2015 r. W tym samym czasie liczba terminali POS funkcjonujących na rynku urosła do 531 tys., przez 513 tys. na koniec września i z 465 tys. na koniec 2015 r.

Szybciej niż sieć akceptacji rośnie jej nasycenie nowoczesnymi urządzeniami przystosowanymi do przyjmowania płatności kartami zbliżeniowymi. W grudniu maszyn takich było 485 tys. co oznacza, że tylko niecałe 9 proc. terminali w Polsce nie akceptuje jeszcze kart bezstykowych. We wrześniu urządzeń przyjaznych płatnościom zbliżeniowym było 465 tys. a w grudniu 2015 r. – 397 tys. To dane optymistyczne dla agentów rozliczeniowych, którzy muszą się spieszyć z wymianą POS-ów. Przypomnę, że zgodnie z wymogami Mastercarda i Visy od 1 stycznia 2018 r. wszystkie terminale w Polsce powinny być NFC friendly.

Przeczytajcie także: Najnowsze dane z pilota terminali w urzędach

Miłośnicy zbliżeniowych płatności mobilnych powinni jednak pamiętać, że nie każdy terminal akceptujący płatności zbliżeniowe kartami przyjmie bezstykową płatność smartfonem. Z danych NBP wynika bowiem, że w grudniu ubiegłego roku urządzeniem mobilnym można było zapłacić w 411 tys. urządzeń. Zatem ok. 74 tys. POS-ów, choć jest gotowa na zbliżeniowe płatności kartami, nie zaakceptuje transakcji telefonem.

Fot. Ingenico

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies