Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na polskim rynku działa już prawie 7 tys. wpłatomatów. Zobaczcie komu urządzeń przybywa, a komu ubywa

W ciągu III kw. bieżącego roku przybyło prawie 150 wpłatomatów i bankomatów umożliwiających przyjmowanie depozytów gotówki

Z danych udostępnionych mi przez operatorów wpłatomatów wynika, że na koniec września na polskim rynku było 6856 takich urządzeń – o 147 więcej niż na koniec czerwca. Wtedy operatorzy chwalili się posiadaniem 6709 wpłatomatów. Poniżej krótka analiza przyrostów i ubytków w największych sieciach.

Przeczytajcie także: Bankomaty. Raport Cashless za III kw. 2017 r.

Podobnie jak w przypadku bankomatów tak i wpłatomatów najwięcej ma Euronet – 2473. Ich liczba spadła jednak w porównaniu z czerwcem o 67 maszyn – to zapewne efekt deinstalacji wakacyjnych urządzeń sezonowych. Duża część euronetowych wpłatomatów zlokalizowana jest w oddziałach banków współpracujących, takich jak Deutsche Bank, Raiffeisen Polbank, mBank i Idea Bank, który korzysta także z 36 urządzeń mobilnych.

Drugą największą siecią wpłatomatów w Polsce dysponuje PKO BP. We wrześniu miał ich 967, co oznacza kwartalny wzrost o 36 urządzeń. Na trzeciej pozycji znalazł się natomiast BZ WBK z 778 urządzeniami, to wzrost w stosunku do czerwca o 7 maszyn. A na czwartym miejscu jest ING, który miał 752 wpłatomaty – o 16 mniej niż w czerwcu.

Przeczytajcie także: Już 600 tys. klientów płaci zbliżeniowo

Natomiast na pozycji piątej znajduje się firma IT Card z siecią Planet Cash. Spółka na koniec września zarządzała już 502 wpłatomatami. W porównaniu z czerwcem miała ich o ponad 120 więcej, i był to największy przyrost spośród wszystkich analizowanych podmiotów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że część tych wpłatomatów to urządzenia z logo Planet Cash a część to urządzenia banków współpracujących, takich jak ING, BGŻ BNP Paribas i mBank.

Wpłaty to najszybciej rozwijająca się część biznesu operatorów bankomatów. Według danych Narodowego Banku Polskiego w II kw. tego roku (to najświeższe statystyki jakie są dostępne) wartość wpłat gotówki zrealizowana w maszynach depozytowych wyniosła bez mała 19,8 mld zł, podczas gdy w tym samym kwartale roku poprzedniego wynosiła 14,6 mld zł. Nic dziwnego, że operatorzy maszyn inwestują w instalację kolejnych urządzeń umożliwiających przyjmowanie wpłat.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies