Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba bankomatów urosła w III kw. Po raz pierwszy w historii sieć urządzeń zbliżeniowych przekroczyła 11 tys.

W okresie lipiec-wrzesień bieżącego roku w największych sieciach bankomatów w Polsce przybyło łącznie ponad 20 urządzeń

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec września na polskim rynku funkcjonowały 20973 bankomaty. To o 21 więcej niż kwartał wcześniej oraz o 427 więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. Oznacza to, że w III kw. kontynuowany był trend wzrostowy na rynku bankomatów, sygnalizowany niedawno przez Narodowy Bank Polski w danych za II kwartał.

Przeczytajcie także: Bankomaty na fali wzrostowej w danych NBP

Podobnie jak w poprzednich okresach, tak i w ub. kwartale największą siecią bankomatów w Polsce zarządzała firma Euronet, która miała 7095 urządzeń. W ciągu minionego okresu spółka powiększyła swoją sieć o 48 maszyn. Rosła także druga z największych sieci w Polsce, czyli ta należąca do ITCARD. Na koniec września liczyła 4662 urządzenia, a więc o 20 więcej niż na koniec czerwca. Pozostałe firmy zarządzające bankomatami w Polsce albo nie zmieniły liczby urządzeń albo zmniejszyły stan swojego posiadania.

Przeczytajcie także: ING zmienił stronę logowania na rachunki

Tradycyjnie już zbieramy też informacje na temat liczby bankomatów umożliwiających wypłaty gotówki za pośrednictwem systemu Blik. Tych na koniec września było 19616, o 44 więcej niż w kwartał wcześniej. Natomiast urządzeń zbliżeniowych, pozwalających na wypłaty bezstykowe takimi rozwiązaniami jak Apple Pay czy Google Pay, na koniec września było 11341, czyli o 574 więcej niż w czerwcu. To pierwszy raz, gdy liczba bankomatów zbliżeniowych przekroczyła 11 tys. Tak duży wzrost to zasługa głównie firmy ITCARD, która zwiększyła liczbę urządzeń bezstykowych o 521.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies