Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany na rynku bankomatów. Skutki decyzji Santandera

Bank podjął decyzję o nawiązaniu współpracy z niezależnymi sieciami bankomatów. W efekcie jego dotychczasowa sieć własna powoli kurczy się

Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że na koniec ubiegłego roku na polskim rynku funkcjonowało 20858 bankomatów. To o 115 mniej niż w październiku 2023 r., gdy urządzeń było 20973 oraz o 234 więcej niż w grudniu 2022 r., gdy sieć bankomatów w Polsce, wg danych cashless.pl, obejmowała 20624 maszyny.

Przeczytajcie także: Telekomy będą walczyć ze spoofingiem

Operatorem najliczniejszej sieci bankomatów pozostaje Euronet, który w grudniu obsługiwał 7063 urządzenia (o 32 mniej niż kwartał wcześniej). Na drugiej pozycji uplasowała się firma ITCARD (właścicielka marki Planet Cash), która posiadała 4776 bankomatów (114 więcej w stosunku do września 2023 r.). Dopiero na trzeciej pozycji uplasowała się pierwsza sieć bankowa – należąca do PKO BP, która liczyła 3037 bankomatów.

Liczba sieci należących do banków konsekwentnie zmniejsza się od wielu lat za sprawą konsolidacji branży bankowej a także ze względu na rezygnację z obsługi własnych urządzeń. Ostatnio zdecydował o tym Santander, co już widać w statystykach. Na koniec 2023 r. bank posiadał 1238 bankomatów – o 159 mniej niż we wrześniu ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: Zapraszamy na premierę rankingu wpływowych kobiet 2024 r.

Analizując dane na temat bankomatów w Polsce warto zwrócić uwagę także na liczbę urządzeń akceptujących Blika oraz umożliwiających wypłaty zbliżeniowe. Jeśli chodzi o Blika, to za jego pomocą można wypłacać pieniądze w ponad 19,5 tys. urządzeń. Natomiast przy pomocy technologii zbliżeniowej wypłaty były możliwe w grudniu 2023 r. w 11155 urządzeniach.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies