Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki mają już prawie 600 tys. klientów płacących smartfonami zbliżeniowo. Raport Cashless za III kw. 2017 r.

Dwie instytucje, a więc PKO i BZ WBK mogą pochwalić się, że już ponad 100 tys. ich klientów korzysta z technologii HCE

Z danych udostępnionych mi przez banki wynika, że na koniec września miały bez mała 590 tys. klientów korzystających z płatności Android Pay lub HCE. To wzrost o 180 tys. w porównaniu do czerwca tego roku, gdy użytkowników płatności mobilnych było ok. 410 tys., oraz o ponad 400 tys. w porównaniu do września ubiegłego roku, gdy banki przyznawały się do obsługiwania ok. 175 tys. użytkowników HCE.

Przeczytajcie także: Najwięksi wydawcy kart kredytowych w Polsce

Jak widzicie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba osób płacących mobilnie i zbliżeniowo potroiła się, co wskazuje na szybką absorpcję nowej technologii na polskim rynku. W rezultacie nikt nie ma już chyba wątpliwości, że dylemat dotyczący tego, czym zastąpione zostaną plastikowe karty na najbliższe lata, został rozstrzygnięty. Przynajmniej jeśli chodzi o płatności w stacjonarnych sklepach.

Najliczniejszą grupę klientów płacących smartfonami w terminalach ma PKO BP – to już prawie 120 tys. Na drugim miejscu pod tym względem znajduje się BZ WBK, który także ma ponad 100 tys. użytkowników HCE i Android Pay. Na dalszych pozycjach w rankingu znajdują się Pekao, mBank, Millennium i Alior. Warto zwrócić uwagę na znaczny przyrost liczby użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych zwłaszcza w mBanku i Aliorze.

Przeczytajcie także: Duży wzrost mobilnej sprzedaży biletów

W porównaniu z czerwcem grupa banków oferujących nowoczesne płatności smartfonami znowu się powiększyła, tym razem o BGŻ BNP Paribas. Jego klienci od końca września mogą korzystać z Android Pay. Bank nie zdecydował się jeszcze podać danych na temat liczby użytkowników nowej technologii ze względu na krótki czas znajdowania się jej w jego ofercie.

Poniżej znajdziecie tabelę, gdzie szczegółowo prezentuję najświeższe dane oraz statystyki historyczne. Jak zauważycie, oprócz BGŻ BNP Paribas liczbami na temat użytkowników HCE lub Android Pay nie chcą się chwalić także Nest, BPS i Orange Finanse. Ten pierwszy prowadzi taką politykę od dawna. Natomiast przedstawiciel Orange Finanse zadeklarował, że bank od przyszłego kwartału będzie podawał statystyki dotyczące Android Pay. W przypadku BPS w tabeli widzicie szacunek na podstawie pobrań aplikacji płatniczej z marketu Google Play.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies