Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik już na większości terminali PolCard

Sieć akceptacji nowego systemu rozszerza się, ale to nie wystarczy, by stał się on popularnym instrumentem płatniczym w tradycyjnym handlu

– Aktualnie Blik działa na 50 tys. terminali PolCard. W kolejnych miesiącach będziemy wdrażać system na kolejnych kilkudziesięciu tysiącach urządzeń – to informacje przekazane mi przez biuro prasowe spółki First Data Polska, właściciela marki PolCard.

Oznacza to, że Blikiem można już płacić w ok. 100 tys. stacjonarnych punktów handlowych. Wcześniej płatności Blik wdrożono na kilkudziesięciu tysiącach urządzeń należących do innego operatora terminali – firmy eService.

Przeczytajcie także: Płatności HCE startują w Getinie

Nie zmienia to jednak faktu, że użytkownicy Blika częściej niż do płatności w sklepach stacjonarnych używają go do wypłat gotówki z bankomatów. I to kilkanaście razy częściej. Tak przynajmniej wynika ze statystyk PKO BP.

I specjalnie mnie to nie dziwi. W przypadku wypłat gotówki z bankomatów Blik ma wiele zalet w porównaniu do wypłat dokonywanych za pomocą kart bankowych. Jest na przykład bezpieczniejszy, bo nie naraża użytkownika na skimming (nielegalne skopiowanie karty), a wypłata nie trwa dłużej niż ta dokonywana przy pomocy karty. Pisałem o tym tutaj.

Przeczytajcie także: Nie w każdym bankomacie skorzystacie z Blika

Jednak jeżeli chodzi o transakcję bezgotówkową obecny proces inicjacji płatności Blikiem przegrywa z kartami bezstykowymi. Jeżeli spółka zarządzająca systemem szybko nie poprawi tego procesu, Blik nie ma szans na to, by stać się popularnym instrumentem płatniczym w tradycyjnym handlu.

Decyzje kolejnych banków wydawców Blika o inwestycji w mobilne płatności zbliżeniowe w technologii HCE pokazują, że i te banki tych szans nie widzą. HCE pozwala na transakcje bezstykowe na tej samej zasadzie jak kartami zbliżeniowymi. Dane do transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej, z którą łączy się aplikacja.

Przeczytajcie także: Płatności zbliżeniowe już jesienią w aplikacji IKO

Zaawansowane prace nad wdrożeniem tej technologii prowadzą m.in. BZ WBK i PKO. Oba banki są udziałowcami Polskiego Standardu Płatności, czyli spółki która jest operatorem Blika.

W tej sytuacji systemowi Blik grozi sprowadzenie do roli substytutu karty bankomatowej. Większe szanse na upowszechnienie się ma w handlu internetowym, ale i tu potrzebne są natychmiastowe prace rozwojowe. Najszybciej rosnącym segmentem e-commerce jest bowiem m-commerce, czyli zakupy przez urządzenia mobilne. Tymczasem próba płatności Blikiem za zakupy dokonywane na smartfonie jest czynnością delikatnie mówiąc przynajmniej ekwilibrystyczną.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies