Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności zbliżeniowe już jesienią w aplikacji IKO

Wprowadzenie nowej funkcji w bankowości mobilnej zapowiedziano podczas konferencji prezentującej wyniki finansowe banku za pierwsze półrocze

Jak deklaruje zarząd banku, płatności zbliżeniowe w technologii HCE trafią do użytkowników aplikacji IKO w IV kw. tego roku. Prawdopodobnie stanie się to łącznie z wprowadzeniem na rynek nowej generacji aplikacji, czyli IKO 3.0, co również planowane jest na IV kwartał.

Ale to tylko moje podejrzenia, bo przedstawiciele instytucji nie potwierdzili tego. Uniknęli również odpowiedzi na pytanie, z jaką organizacją przy projekcie HCE współpracują. – Będziemy o tym mówić bliżej terminu wdrożenia rozwiązania – powiedział jedynie Bartosz Drabikowski, wiceprezes PKO BP.

Przeczytaj także: mPay wprowadza prowizje za brak aktywności

HCE to technologia dostępna dla posiadaczy urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Androida a wkrótce także Windows Phone. Pozwala na płacenie telefonem w analogiczny sposób, jak się to robi kartą bezstykową. Wszystkie potrzebne dane do przeprowadzenia transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej, a nie na karcie SIM smartfona.

Przypomnę, że największy konkurent PKO BP, czyli Pekao, już ma w swojej aplikacji płatności zbliżeniowe HCE. Współpracuje przy tym z MasterCardem. PKO BP jest postrzegany na rynku jako bank „visowy”, czyli taki, który preferuje wydawnictwo kart Visy, co mogłoby sugerować, że postawi na współpracę z Visą. Przesądzać tego jednak nie można, zwłaszcza w kontekście innej informacji, którą upubliczniono przy okazji wczorajszej konferencji prasowej.

Przeczytaj także: Samsung Pay wkrótce w Europie

PKO BP podał, że wynegocjował lepsze umowy w sprawie wydawnictwa kart, ale uwaga - z obiema organizacjami płatniczymi. Na razie nie wiem, czy należy doszukiwać się w tym drugiego dna. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

Natomiast dostęp do płatności w technologii HCE wkrótce uzyskają klienci BZ WBK. Wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli tego banku mogły sugerować, że stanie się to już w lipcu. Najwyraźniej jednak, jak zwykle zresztą przy projektach informatycznych, doszło do małego opóźnienia. Ale koniec prac jest bliski. Zostałem już zaproszony do finalnych testów rozwiązania. BZ WBK pracuje przy HCE zarówno z MasterCardem jak i Visą. Płatności w tej technologii wdraża również Getin. Ten bank korzysta przy tym z rozwiązania Visy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies