Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne fintechy zabezpieczają się przed brexitem. Na Litwie licencję instytucji pieniądza elektronicznego uzyskały właśnie DiPocket i Fidelis

DiPocket, brytyjski startup, który na polskim rynku działa od 2016 r., uzyskał właśnie 6 mln euro na rozwój m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej

Bank Litwy udzielił licencji instytucji pieniądza elektronicznego kolejnym dwóm brytyjskim firmom, które chcą prowadzić działalność na terenie Unii Europejskiej po brexicie. Mowa o DiPocket oraz Fidelis.

Przeczytajcie także: 13 fintechowych kart dla Polaka

Zgodnie z wydanym przez litewski nadzór zezwoleniem DiPocket może m.in. realizować transakcje płatnicze, oferować usługi wpłat i wypłat gotówki, wydawać instrumenty płatnicze, a także świadczyć usługi inicjowania płatności, informacji o rachunku i wymiany walut. Na terenie Unii będzie prowadzić działalność jako litewska spółka DiPocket UAB, w której 100 proc. udziałów ma brytyjska firma matka. Jak informuje Bank Litwy, fintech będzie tak jak dotychczas świadczył usługi w modelu B2B2C, czyli oferował swoje rozwiązania firmom, które uznają je za przydatne dla swoich klientów.

Na polskim rynku DiPocket zagościło wiosną 2016 r., a podstawą jego oferty jest zarządzany w aplikacji rachunek płatniczy z kartą, przelewami i międzynarodowymi transferami pieniędzy. Obecnie fintech współpracuje z Santanderem. Efektem tej współpracy jest m.in. karta Up and Go, powstała przy współpracy z siecią Żabka (pierwotnie można ją było kupić wyłącznie w Żabkach, obecnie można też zamówić plastik w aplikacji i otrzymać go pocztą).

Przy okazji warto odnotować, że DiPocket pozyskało właśnie 6 mln euro na rozwój. W firmę zainwestował węgierski fundusz GB&Partners Investment Management. Pozyskane środki mają posłużyć do dalszej ekspansji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeczytajcie także: Użytkownicy kart wielowalutowych Cinkciarza mogą korzystać z PayPala

Z kolei druga z licencjonowanych firm nie jest szerzej znana polskim klientom. Na mocy licencji litewskiego nadzorcy Fidelis Europe UAB będzie w imieniu brytyjskiego Probitas Fidelis Limited świadczyć m.in. usługi prowadzenia rachunków, realizacji transakcji płatniczych, w tym pochodzących z linii kredytowych, dokonywania przekazów pieniężnych czy obsługi płatności i wymiany walut. Fintech kieruje swoją ofertę głównie do firm, ale obsługuje również osoby fizyczne.

Wcześniej licencją uzyskaną w Wilnie postanowiły się zabezpieczyć również inne brytyjskie fintechy, np. Curve czy Revolut.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies