Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Kolejne fintechy zabezpieczają się przed brexitem. Na Litwie licencję instytucji pieniądza elektronicznego uzyskały właśnie DiPocket i Fidelis

DiPocket, brytyjski startup, który na polskim rynku działa od 2016 r., uzyskał właśnie 6 mln euro na rozwój m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej

Bank Litwy udzielił licencji instytucji pieniądza elektronicznego kolejnym dwóm brytyjskim firmom, które chcą prowadzić działalność na terenie Unii Europejskiej po brexicie. Mowa o DiPocket oraz Fidelis.

Przeczytajcie także: 13 fintechowych kart dla Polaka

Zgodnie z wydanym przez litewski nadzór zezwoleniem DiPocket może m.in. realizować transakcje płatnicze, oferować usługi wpłat i wypłat gotówki, wydawać instrumenty płatnicze, a także świadczyć usługi inicjowania płatności, informacji o rachunku i wymiany walut. Na terenie Unii będzie prowadzić działalność jako litewska spółka DiPocket UAB, w której 100 proc. udziałów ma brytyjska firma matka. Jak informuje Bank Litwy, fintech będzie tak jak dotychczas świadczył usługi w modelu B2B2C, czyli oferował swoje rozwiązania firmom, które uznają je za przydatne dla swoich klientów.

Na polskim rynku DiPocket zagościło wiosną 2016 r., a podstawą jego oferty jest zarządzany w aplikacji rachunek płatniczy z kartą, przelewami i międzynarodowymi transferami pieniędzy. Obecnie fintech współpracuje z Santanderem. Efektem tej współpracy jest m.in. karta Up and Go, powstała przy współpracy z siecią Żabka (pierwotnie można ją było kupić wyłącznie w Żabkach, obecnie można też zamówić plastik w aplikacji i otrzymać go pocztą).

Przy okazji warto odnotować, że DiPocket pozyskało właśnie 6 mln euro na rozwój. W firmę zainwestował węgierski fundusz GB&Partners Investment Management. Pozyskane środki mają posłużyć do dalszej ekspansji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeczytajcie także: Użytkownicy kart wielowalutowych Cinkciarza mogą korzystać z PayPala

Z kolei druga z licencjonowanych firm nie jest szerzej znana polskim klientom. Na mocy licencji litewskiego nadzorcy Fidelis Europe UAB będzie w imieniu brytyjskiego Probitas Fidelis Limited świadczyć m.in. usługi prowadzenia rachunków, realizacji transakcji płatniczych, w tym pochodzących z linii kredytowych, dokonywania przekazów pieniężnych czy obsługi płatności i wymiany walut. Fintech kieruje swoją ofertę głównie do firm, ale obsługuje również osoby fizyczne.

Wcześniej licencją uzyskaną w Wilnie postanowiły się zabezpieczyć również inne brytyjskie fintechy, np. Curve czy Revolut.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies