Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny rekord w kartach. Już 93 proc. płatności odbywa się zbliżeniowo

Rośnie też wartość transakcji kartowych w internecie, w II kw. 2020 r. przekroczyła 5 mld zł

Narodowy Bank Polski opublikował informację o kartach płatniczych za II kwartał 2020 r. Z wieloma danymi zawartymi w raporcie mogliście się już zapoznać, czytając serwis cashless.pl, ponieważ już na początku października bank centralny zaktualizował swoje tabele ze statystykami z II kw. Na ich podstawie mogliście więc przeczytać o liczbie kart, wartości płatności bezgotówkowych, rozwoju sieci terminali czy problemach bankomatów. W informacji NBP znalazło się jednak jeszcze kilka innych ciekawych danych.

Przeczytajcie także: Aplikacja dla dzieci i karta wirtulana w mBanku

Spośród 43,3 mln kart płatniczych, które Polacy mieli w portfelach na koniec czerwca tego roku, dwie trzecie, czyli 28,5 mln, było aktywnie używanych (przynajmniej jedna transakcja w kwartale). Jeśli spojrzeć na udział kart od poszczególnych organizacji płatniczych, to w tym okresie delikatnie zmalała przewaga Visy nad Mastercardem. Logo tej pierwszej organizacji miało 51,2 proc. kart, a drugiej – 48,1 proc., podczas gdy kwartał wcześniej było to odpowiednio: 51,6 proc. i 47,7 proc.

Udział kart zbliżeniowych w ogóle wydanych plastików wynosił 86,8 proc., co się przekłada na 37,6 mln sztuk. Na przestrzeni kwartału liczba tego typu kart wzrosła o 343 tys. Odsetek dokonanych nimi transakcji w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wzrósł do 92,9 proc. (z 91,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku). Łączna ich wartość skoczyła zaś o 8,4 proc. i wyniosła 72,2 mld zł. Niezmiennie rośnie udział transakcji zbliżeniowych w całości obrotów bezgotówkowych przeprowadzanych kartami – na koniec czerwca wynosił 87,4 proc.

Przeczytajcie także: Zobaczcie, jak rośnie Google Play na przykładzie Santandera

NBP podaje, że wzrosła też liczba i wartość transakcji kartami płatniczymi w internecie, do czego przyczyniło się z pewnością zamknięcie części sklepów w związku z epidemią koronawirusa. W II kwartale 2020 r. zrealizowano 33,6 mln transakcji tego typu, czyli o 2 proc. więcej niż kwartał wcześniej. Dużo bardziej spektakularny okazał się jednak wzrost wartości transakcji, która skoczyła o 23 proc. względem I kw. i przebiła próg 5 mld zł.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies