Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
II kw. 2020 r. na rynku kart. Po raz pierwszy w historii wartość płatności przebiła wartość transakcji gotówkowych

Systematycznie rośnie też liczba kart, których Polacy mają już w swoich portfelach ponad 43,3 mln sztuk

Narodowy Bank Polski zaktualizował tabele statystyczne dotyczące polskiego rynku kart w II kw. 2020 r. Nowe dane obrazują skalę zmian, jakie zaszły w zwyczajach płatniczych spowodowanych pandemią koronawirusa oraz blokadą gospodarczą, która trwała przez większość tego okresu. Widać silne przeorientowanie klientów w podejściu do sposobu korzystania z kart, co najlepiej pokazuje fakt, że po raz pierwszy w historii wartość transakcji bezgotówkowych była wyższa niż wartość transakcji gotówkowych. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Program Polski Bezgotówkowej przedłużony

NBP podał, że na koniec II kw. 2020 r. Polacy mieli w portfelach ponad 43,3 mln kart – o 200 tys. więcej niż w marcu i milion więcej niż w czerwcu 2019 r. Większość stanowiły oczywiście karty debetowe. Natomiast jeśli chodzi o karty kredytowe, to umacnia się trend spadku ich liczby. Na koniec II kw. bieżącego roku banki miały wydanych 5,532 mln kredytówek – o 100 tys. mniej niż w marcu i o 300 tys. mniej niż w czerwcu 2019 r.

Szczególnie ciekawe są jednak statystyki dotyczące liczby i wartości poszczególnych rodzajów transakcji wykonywanych przy pomocy kart. Ogólna liczba operacji kartowych spadła z poziomu 1,6 mld w II kw. 2019 r. do bez mała 1,5 mld w II kw. 2020 r. W tym czasie liczba transakcji gotówkowych, a więc np. wypłat z bankomatów, zmniejszyła się ze 176 mln do zaledwie 122 mln. Liczba płatności spadła z 1,43 mld do 1,36 mld. Chyba nie ma wątpliwości, że zmniejszenie częstotliwości korzystania z kart do efekt blokady gospodarczej.

Przeczytajcie także: Sunmi wprowadza pierwszy terminal na polski rynek

O ile jednak w przypadku wartości transakcji gotówkowych również odnotowano spadek – ze 108,2 mld zł do 93 mld zł, to wartość płatności kartowych wciąż rosła. Przed rokiem osiągnęła poziom 92,7 mld zł, podczas gdy w roku bieżącym przekroczyła 94 mld zł. Był to więc pierwszy kwartał w historii polskiego rynku kart, gdy wartość transakcji bezgotówkowych była wyższa niż transakcji gotówkowych. A zatem, choć karty wyciągaliście rzadziej, to płaciliście nimi wyższe kwoty. Może to też dowodzić, że branża płatnicza stała się beneficjentem całego zamieszania związanego z pandemią. W tabeli poniżej znajdziecie szczegółowe dane.


Fot.quoteinspector.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies