Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 975 tys. terminali płatniczych w Polsce było w czerwcu 2020 r. Nowe dane NBP

Wygląda na to, że zaprezentowane właśnie dane wciąż nie uwzględniają terminali obsługiwanych w Polsce przez zagranicznych agentów rozliczeniowych

Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące sieci akceptacji kart płatniczych nad Wisłą. Wynika z nich, że na koniec czerwca 2020 r. w Polsce płatności kartami przyjmowało prawie 470 tys. firm dysponujących prawie 763 tys. placówek handlowych i punktów usługowych. We wszystkich funkcjonowało ok. 975 tys. terminali płatniczych – wszystkie były przystosowane do płatności zbliżeniowych i prawie wszystkie – do płatności mobilnych.

Przeczytajcie także: Wartość płatności kartami przekroczyła wartość transakcji gotówkowych

Warto przypomnieć, że pod koniec lipca bieżącego roku Ministerstwo Finansów wraz z fundacją Polska Bezgotówkowa, chwaliło się, że liczba terminali na polskim rynku przekroczyła milion. To nie znaczy jednak raczej, że w pierwszym miesiącu ubiegłego kwartału liczba urządzeń wzrosła aż o 25 tys. sztuk. Wygląda na to, że w danych za II kw. wciąż nie uwzględniono terminali obsługiwanych w Polsce przez zagranicznych agentów rozliczeniowych, takich jak np. SumUp.

Przeczytajcie także: Nowy terminal od firmy Sunmi

Szybki rozwój sieci akceptacji kart w Polsce w ostatnich latach to niewątpliwie efekt m.in. działalności fundacji Polska Bezgotówkowa, która finansuje instalację nowych terminali płatniczych np. w małych i średnich firmach czy w urzędach administracji publicznej. Ostatnio program realizowany przez fundację został przedłużony do końca 2025 r. Więcej na ten temat w tekście Program Polski Bezgotówkowej przedłużony do końca 2025 r. Nowe zasady finansowania terminali mają być znane w przyszłym miesiącu.


KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies