Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba fraudów kartami po raz pierwszy przekroczyła 100 tys. w półroczu. Najwięcej odnotowano ich w internecie

NBP uspokaja jednak, że udział transakcji oszukańczych kartami w całości obrotu kartowego pozostaje na bardzo niskim i bezpiecznym poziomie

Narodowy Bank Polski opublikował właśnie raport na temat funkcjonowania systemu płatniczego w II poł. ubiegłego roku. Dokument zawiera mnóstwo statystyk, z których duża część jest już od dłuższego czasu znana. Natomiast nowe informacje dotyczą m.in. liczby transakcji oszukańczych, zrealizowanych poszczególnymi instrumentami płatniczymi. I tymi danymi chciałbym Was w tym momencie zainteresować.

Z danych raportowanych do NBP przez banki wynika, że w II poł. 2019 r. doszło do 111,9 tys. fraudów kartowych. To najwięcej w historii badań i pierwszy raz, gdy liczba fraudów przekroczyła 100 tys. w półroczu. Dla porównania w I poł. 2019 r. również rekordowa wówczas liczba fraudów wyniosła 94,4 tys. Natomiast agenci rozliczeniowi (np. operatorzy terminali płatniczych) zaraportowali o odnotowaniu 19,6 tys. transakcji oszukańczych kartami. Tu też jest rekord, ale już nie tak spektakularny jak w danych bankowych. Poprzedni odnotowany w I poł. 2019 r. wynosił 18 tys. fraudów.

Przeczytajcie także: Sprzedali tysiące dokumentów kolekcjonerskich i wpadli

Dane z banków i od agentów rozliczeniowych różnią się od siebie znacznie z kilku powodów. Banki raportują na przykład fraudy zagraniczne kartami wydanymi w Polsce. Tych fraudów nie widzą agenci rozliczeniowi w Polsce. Z kolei operatorzy terminali płatniczych wykazują fraudy zrealizowane nad Wisłą także kartami zagranicznych banków, czego z kolei nie widzą działające tu banki.

Jeżeli chodzi o dane bankowe w II poł. ubiegłego roku, pod względem liczby największy udział miały fraudy kartowe klasyfikowane jako "inne". Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim płatności w internecie bez udziału plastikowej karty. Udział kategorii "inne" w całości fraudów kartowych wyniósł w poprzednim półroczu ponad 57 proc. i zwiększył się o niemal 4 pkt. proc. w stosunku do I poł. 2019 r. Udział fraudów kartami sfałszowanymi wyniósł w II poł. ubiegłego roku 31,5 proc. a kartami skradzionymi – 11,4 proc.

Co ważne pomimo znacznego wzrostu liczby transakcji oszukańczych kartami ich łączna wartość w II poł. ubiegłego roku spadła. Wyniosła 26,9 mln zł, podczas gdy w I poł. 2019 r. wyniosła 27,3 mln zł. Oznacza to, że znacznie, bo niemal o 17 proc. zmniejszyła się średnia wysokość fraudu. Na koniec grudnia 2019 r. wynosiła ona ok. 241 zł, podczas gdy na koniec czerwca było to bez mała 289 zł.

Przeczytajcie także: mBank zapowiada limitowaną serię kart płatniczych

Natomiast z danych przekazanych przez operatorów terminali płatniczych wynika, że większość odnotowanych przez nich w II poł. ub. roku fraudów kartowych dokonana była kartami wydanymi za granicą. Stanowiły one ponad 75 proc. wszystkich transakcji oszukańczych. Wskaźnik ten spadł jednak w porównaniu z I poł. 2019 r. gdy wynosił 81,8 proc.

NBP podał także dane na temat oszustw z wykorzystaniem przelewów. W okresie od lipca do grudnia ub. roku odnotowano 4855 takie przypadki, podczas gdy w I poł. 2019 r. było ich 4247. Z informacji banku centralnego wynika, że większość fraudów przy pomocy przelewów realizowana była w internecie. Średnia wartość pojedynczego oszustwa spadła z 6718 zł na koniec czerwca do 5342 zł na koniec grudnia 2019 r.

NBP pisze, że według danych bankowych większość transakcji oszukańczych dokonywana była za granicą, co świadczy o wysokim poziomie zabezpieczeń polskiego systemu płatniczego. Bank centralny uważa też, że skala oszustw z użyciem kart jest niewielka w porównaniu do całości obrotu kartami i wynosi wg danych z banków zaledwie 0,003 proc. liczby i 0,006 proc. wartości. NBP podkreśla, że wg ostatnich porównywalnych danych za 2016 r., Polska była na 1. miejscu w rankingu najbardziej bezpiecznych pod tym kątem krajów w strefie SEPA.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies