Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sprzedali tysiące tzw. dokumentów kolekcjonerskich, służących np. do wyłudzania kredytów. Wpadli w Białymstoku

Rozbita właśnie grupa przestępcza działała od 2015 r. Produkowała m.in. fałszywe dowody osobiste i prawa jazdy

Komenda Główna Policji poinformowała o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się głównie produkcją i sprzedażą fałszywych dokumentów, oferowanych m.in. w sklepach internetowych jako tzw. kolekcjonerskie. Dokumenty tego rodzaju są wykorzystywane m.in. do zakładania rachunków bankowych służących do prania pieniędzy czy wyłudzania kredytów. Zatrzymano pięć osób, które podejrzewane są o wypranie ponad 5 mln zł.

Przeczytajcie także: Zakładali konta na podrobione dane i kradli pieniądze

Śledztwo w sprawie rozbitej grupy prowadzone jest przez Centralne Biuro Śledcze pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Z zebranego materiału wynika, że przestępcy działali od 2015 r. aż do momentu ich zatrzymania. Zamówienia na produkowane przez nich dokumenty spływały nie tylko z Polski, ale także z wielu państw Unii Europejskiej i Ameryki Północnej. Członkowie grupy zajmowali się fałszowaniem dokumentów w postaci m.in. dowodów osobistych i praw jazdy różnych krajów, kart pobytu cudzoziemców, świadectw kwalifikacji i innych.

W Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku trzem zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz z artykułów przeciwko wiarygodności dokumentów. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Wszystkim pięciu zatrzymanym grozi odpowiedzialność za pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Przeczytajcie także: ING ostrzega przed fałszywymi doradcami inwestycyjnymi

Warto przypomnieć, że walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów doprowadziła do nowelizacji Ustawy o Dokumentach Publicznych, w której usankcjonowano karnie produkcję tzw. dokumentów kolekcjonerskich. Zgodnie z tą ustawą grozić może za to kara pozbawiania wolności do 2 lat.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies