Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ING ostrzega przed fałszywymi doradcami inwestycyjnymi działającymi na rynku kryptowalut

Bank przypomina, że oszukani powinni jak najszybciej skontaktować się z jego infolinią oraz policją

ING opublikował ostrzeżenie, w którym zwraca uwagę na fałszywych doradców inwestycyjnych. Oszuści wykorzystują rosnące zainteresowanie rynkiem kryptowalutowym. Część przestępców stosuje metody phishingowe, ale coraz częściej to sami klienci zgłaszają się do nich z prośbą o pomoc w inwestowaniu pieniędzy. Oczywiście nie zdają sobie sprawy z tego, że mają do czynienia z oszustami, którzy mogą przekonać ofiary do przelania im bezpośrednio dużych sum czy wzięcia pożyczki.

Przeczytajcie także: Kolejny kantor internetowy wpisany na listę ostrzeżeń KNF

Fałszywi doradcy stosują różne metody. Mogą prosić o udostępnienie poufnych danych, w tym loginu i hasła do bankowości internetowej lub numerów karty płatniczej. Zachęcają także do instalowania oprogramowania, takiego jak TeamViewer czy AnyDesk. Umożliwia ono zdalne obserwowanie wszystkiego, co dzieje się na ekranie i wpływanie na działanie komputera. Oszuści mogą również prosić o podawanie im kodów z SMS-ów autoryzacyjnych lub o ich samodzielne wpisywanie, np. w celu autoryzacji wniosku o pożyczkę w banku.

Przeczytajcie także: Getin na Facebooku oferuje 900 zł? Nie, to próba wyłudzenia danych

Bank uczula swoich klientów, by zachowali ostrożność przy poszukiwaniu doradcy. Należy uważać przede wszystkim na obietnice bardzo szybkich i wysokich zwrotów z inwestycji, nagrody za wykonywanie przelewów czy prośby o wysyłanie środków za granicę tłumaczone wysoką prowizją. ING zwraca uwagę na to, że samo istnienie giełdy kryptowalutowej nie zapewnia bezpieczeństwa. Fałszywy doradca może skłonić ofiarę do przelania na nią środków, ale zostaną one potem przesłane na inny wirtualny portfel i nie uda się ich odzyskać. Dlatego ING radzi unikać inwestowania w kryptowaluty, jeśli nie posiada się wiedzy na temat tego rynku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies