Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W grudniu mają pojawić się standardy dla terminala aplikacyjnego. Ale PIN-em płatności wciąż nie będzie można potwierdzać

To oznacza, że na razie rozwój tzw. Soft POS-ów zostanie spowolniony

Rada PCI (organizacja przygotowująca standardy bezpieczeństwa w branży płatniczej) zapowiedziała, że w grudniu opublikowane zostaną od dawna oczekiwane zasady przyjmowania transakcji na terminalach aplikacyjnych, czyli tzw. Soft POS-ach. To ważne dla działających w Polsce instytucji, gdyż kilka z nich prowadzi testy takich rozwiązań. Mam na myśli m.in. Polskie ePłatności, First Datę i eService.

Przeczytajcie także: PayPo małą instytucją płatniczą

Niestety, z zapowiedzi przedstawiciela Rady PCI wynika, że standardy nie będą przewidywać możliwości wprowadzania PIN-u na smartfonach sprzedawców. To w znacznym stopniu spowolni rozwój Soft POS-ów, zwłaszcza w Europie i po wejściu w życie przepisów o silnym uwierzytelnieniu. Zgodnie z nimi nawet drobne płatności zbliżeniowe w określonych przypadkach muszą być potwierdzane PIN-em.

Przypomnę, że Soft POS to terminal w postaci aplikacji zainstalowanej na smartfonie wyposażonym w moduł zbliżeniowy NFC. Dzięki niemu można przyjmować płatności zbliżając telefon lub zegarek z Google Pay, Apple Pay czy po prostu kartę bankową do plecków smartfona sprzedawcy. Jeżeli jednak nie będzie gwarancji przyjęcia wszystkich płatności zbliżeniowych, akceptanci nie oprą o niego swojej działalności. Soft POS wedle nowych standardów Rady PCI w zasadzie będzie umożliwiał pełną akceptację jedynie płatności mobilnych takich jak Apple Pay. W tym wypadku autoryzacja jest zapewniania poprzez biometrię na urządzeniu płatnika.

Jak wspomniałem, testy Soft POS-ów w Polsce prowadzą Polskie ePłatności, First Data i eService. Rozwiązanie sprawdzane przez tę ostatnią firmę nie jest typowym Soft POS-em, gdyż zakłada odczytanie danych karty za pomocą specjalnej przystawki, tzw. dongla. Gwarantuje to odseparowanie danych karty od kodu PIN.

Przeczytajcie także: Wkrótce powstanie kompedium polskiej bankowości mobilnej

Natomiast kwestia aktualnych trendów w branży płatniczej będzie jednym z wielu tematów podejmowanych w trakcie zbliżającego się wydarzenia Impact fintech’19, które 4 i 5 grudnia bieżącego roku odbędzie się w Katowicach. Wśród potwierdzonych prelegentów znaleźli się m.in. Teresa Czerwińska z Narodowego Banku Polskiego, Max Schertel z N26, Chris Skinner z 11:FS, Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Michał Krupiński z Pekao, Adam Marciniak i Szymon Wałach z PKO czy Bartosz Berestecki z PayU.

Tegoroczny impact fintech’19 będzie szczególny dla Cashless, gdyż w jego trakcie odbędzie się premiera pierwszej edycji raportu "Bankowość Mobilna w Polsce w 2019 r.", nad którym pracujemy. Więcej na temat najbliższego Impact fintech’19 możecie dowiedzieć się tutaj. Serwis cashless.pl jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies