Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayPo znane z Allegro, małą instytucją płatniczą. W rejestrze prowadzonym przez KNF są już 43 firmy

PayPo to polski fintech, z którego oferty korzystać mogą m.in. klienci Allegro

Z wczorajszej aktualizacji rejestru małych instytucji płatniczych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że do grona MIP-ów dołączył polski fintech PayPo. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w rejestrze PayPo może m.in. przyjmować wpłaty i realizować wypłaty z rachunku płatniczego, obsługiwać przelewy czy wydawać instrumenty płatnicze.

Przeczytajcie także: Wkrótce premiera raportu Bankowość Mobilna w Polsce 2019

PayPo to polski fintech oferujący usługę odroczonych płatności sklepom internetowym. Umożliwia ona kupującemu w internecie uregulowanie należności za produkt po kilkudziesięciu dniach od złożenia zamówienia. Jednocześnie sklep otrzymuje płatność od razu i może przystąpić do realizacji zamówienia. Finansowaniem zajmuje się PayPo.

W spółkę tę zainwestował m.in. Alior a współpracuje ona z integratorem płatności Przelewy24. Za jego pośrednictwem usługa PayPo dostępna jest dla klientów największej platformy e-commerce w Polsce – Allegro. W ostatnim czasie platforma rozszerzyła dostęp do niej o kilka kolejnych kategorii produktowych, m.in. o modę i motoryzację. Spółka PayPo była wśród nominowanych do nagrody Cashless Fintech Future 2019.

Natomiast definicja małej instytucji płatniczej została wprowadzona do polskiego prawa jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Aby stać się MIP-em wystarczy spełnić odpowiednie warunki uprawniające do wpisania do rejestru prowadzonego przez KNF. To o wiele prostsze niż ubieganie się o licencję tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. MIP-y mają jednak swoje ograniczenia: mogą działać tylko w Polsce a ich obroty nie powinny przekraczać kwoty 1,5 mln euro miesięcznie.

Przeczytajcie także: Nowe firmy w rejestrze MIP

W rejestrze MIP znajdują się obecnie już 43 firmy. Status małej instytucji płatniczej mają m.in. Comperia, Bacca Pay, IAI czy Mobiltek. Jednocześnie kilka podmiotów zostało z listy małych instytucji płatniczych wykreślonych.

Natomiast kwestia regulacji działalności fintechów na polskim rynku oraz możliwości wsparcia tej branży przez instytucje administracji publicznej będzie jednym z tematów zbliżającego się wydarzenia impact fintech’19, które 4 i 5 grudnia bieżącego roku odbędzie się w Katowicach. Wśród potwierdzonych prelegentów znaleźli się m.in. Teresa Czerwińska z Narodowego Banku Polskiego, Max Schertel z N26, Chris Skinner z 11:FS, Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Michał Krupiński z Pekao, Adam Marciniak i Szymon Wałach z PKO czy Bartosz Berestecki z PayU.

Więcej na temat najbliższego impact fintech’19 możecie dowiedzieć się tutaj. Serwis cashless.pl jest partnerem medialnym tego wydarzenia. W jego trakcie zaprezentowany zostanie przygotowany przez naszą redakcję raport "Bankowość mobilna w Polsce w 2019 r.". Zapraszam.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies