Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayPo znane z Allegro, małą instytucją płatniczą. W rejestrze prowadzonym przez KNF są już 43 firmy

PayPo to polski fintech, z którego oferty korzystać mogą m.in. klienci Allegro

Z wczorajszej aktualizacji rejestru małych instytucji płatniczych, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego wynika, że do grona MIP-ów dołączył polski fintech PayPo. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w rejestrze PayPo może m.in. przyjmować wpłaty i realizować wypłaty z rachunku płatniczego, obsługiwać przelewy czy wydawać instrumenty płatnicze.

Przeczytajcie także: Wkrótce premiera raportu Bankowość Mobilna w Polsce 2019

PayPo to polski fintech oferujący usługę odroczonych płatności sklepom internetowym. Umożliwia ona kupującemu w internecie uregulowanie należności za produkt po kilkudziesięciu dniach od złożenia zamówienia. Jednocześnie sklep otrzymuje płatność od razu i może przystąpić do realizacji zamówienia. Finansowaniem zajmuje się PayPo.

W spółkę tę zainwestował m.in. Alior a współpracuje ona z integratorem płatności Przelewy24. Za jego pośrednictwem usługa PayPo dostępna jest dla klientów największej platformy e-commerce w Polsce – Allegro. W ostatnim czasie platforma rozszerzyła dostęp do niej o kilka kolejnych kategorii produktowych, m.in. o modę i motoryzację. Spółka PayPo była wśród nominowanych do nagrody Cashless Fintech Future 2019.

Natomiast definicja małej instytucji płatniczej została wprowadzona do polskiego prawa jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Aby stać się MIP-em wystarczy spełnić odpowiednie warunki uprawniające do wpisania do rejestru prowadzonego przez KNF. To o wiele prostsze niż ubieganie się o licencję tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. MIP-y mają jednak swoje ograniczenia: mogą działać tylko w Polsce a ich obroty nie powinny przekraczać kwoty 1,5 mln euro miesięcznie.

Przeczytajcie także: Nowe firmy w rejestrze MIP

W rejestrze MIP znajdują się obecnie już 43 firmy. Status małej instytucji płatniczej mają m.in. Comperia, Bacca Pay, IAI czy Mobiltek. Jednocześnie kilka podmiotów zostało z listy małych instytucji płatniczych wykreślonych.

Natomiast kwestia regulacji działalności fintechów na polskim rynku oraz możliwości wsparcia tej branży przez instytucje administracji publicznej będzie jednym z tematów zbliżającego się wydarzenia impact fintech’19, które 4 i 5 grudnia bieżącego roku odbędzie się w Katowicach. Wśród potwierdzonych prelegentów znaleźli się m.in. Teresa Czerwińska z Narodowego Banku Polskiego, Max Schertel z N26, Chris Skinner z 11:FS, Jadwiga Emilewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Michał Krupiński z Pekao, Adam Marciniak i Szymon Wałach z PKO czy Bartosz Berestecki z PayU.

Więcej na temat najbliższego impact fintech’19 możecie dowiedzieć się tutaj. Serwis cashless.pl jest partnerem medialnym tego wydarzenia. W jego trakcie zaprezentowany zostanie przygotowany przez naszą redakcję raport "Bankowość mobilna w Polsce w 2019 r.". Zapraszam.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies