Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fintech na Wyspach nie traci na brexicie. Pod względem wartości nowych inwestycji Londyn wyprzedził Nowy Jork

Niepokonanym rekordzistą wciąż pozostaje w tej kwestii San Francisco

Jak informuje serwis cnbc.com, Londyn pokonał w tym roku Nowy Jork zarówno pod względem liczby fintechów, w które zainwestowano, jak i wartości transakcji dotyczących tego typu przedsięwzięć. Z danych za osiem miesięcy 2019 r. wynika, że zarejestrowanych w stolicy Wielkiej Brytanii 114 firm z branży nowoczesnych technologii finansowych zebrało od inwestorów 2,1 mld dolarów na rozwój swoich biznesów.

Przeczytajcie także: Mastercard i Visa znów inwestują w fintech

Nowojorski sektor fintech w tym samym czasie odnotował 101 inwestycji na kwotę 1,9 mld dolarów. Niezagrożonym rekordzistą pozostaje San Francisco. Fintechy z tego miasta zebrały aż 3 mld dolarów – inwestorów przekonało tylko 80 startupów z branży finansowej, co jednak oznacza, że kwota dofinansowania przypadająca na każdy z nich średnio była około dwa razy większa niż w Londynie i Nowym Jorku.

USA to wciąż największy rynek fintechowy na świecie i startupy finansowe zebrały w Stanach Zjednoczonych w sumie prawie 9,4 miliarda dolarów (od stycznia do końca sierpnia obecnego roku). Jednak jak podkreślają eksperci, Wielka Brytania i reszta Europy wyprzedza konkurencję zza Atlantyku, jeśli chodzi o jakość fintechowych innowacji, a także łatwe przyjmowanie przez konsumentów nowych aplikacji z usługami finansowymi czy płatności zbliżeniowych. Jak wynika z zaprezentowanych danych, w Europie pod względem inwestycji w fintechy liczy się jeszcze Belgia (881 mln dolarów) oraz Szwecja, a dokładnie Sztokholm (735 mln dolarów).

Przeczytajcie także: Oto Mapa Polskiego Fintechu 2019

Różnica między Londynem a Nowym Jorkiem nie jest duża i jeszcze do końca roku kilka dużych inwestycji może zmienić obecną kolejność. Z drugiej strony eksperci podkreślają, że fintechowa konkurencja w Europie jest znacznie większa i bardziej technologicznie zaawansowana niż w USA, które są nieco zapóźnione, jeśli chodzi o używanie nowych technologii w finansach. Szalę na rzecz Londynu może też mocniej przeważyć kolejna runda inwestycyjna firmy Revolut, planowana jeszcze na ten rok.

Badanie zostało opracowane na podstawie danych z firmy Pitchbook zajmującej się prywatnymi rynkami kapitałowymi.

Źródło: cnbc.com

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies